"Extrem överlevnad" Discovery style

Les Stroud is the shit! Jag beställde faktiskt hans bok som borde dyka i brevlådan under veckan som kommer. Vi får väl se vad den ger för intryck jämfört med övriga böcker jag har (Försvarsmakten och Wiseman).

Som avslutning på andra säsongen av Survivorman gjorde de ju en "bakom scenerna" och de visar ju verkligen hur de rekat och tagit del av lokal expertis inför varenda installation. Jag gillar känslan av ödmjukhet som Stroud förmedlar. Och hans andra program är rätt coola de med.
 
Lite sent ute, men jag hittade just detta :)
 

Bilagor

  • Motivator_Bear_Grylls.jpg
    Motivator_Bear_Grylls.jpg
    23.6 KB · Visningar: 824

Almgren

Avslutat
Har sett några halva avsnitt av programmet ifråga. ja underhållning inte direkt konsumentjournalistik.

Men det som imponerar på mig är kameramannen. Han springar ju baklänges FÖRE Gryllis i samma takt. det ni
 
Det är ju lite som när man filmar de första personerna kommer upp på berget X, uppifrån. Var då inte fotografen först upp?
 
Men det vet ni väl att fotografer aldrig räknas, även de som hoppar först, filmar från motorhuven eller åker slalom med kameran, sånt bara skall de kunna, så det så!
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.