Expedition Vittfarne - Vattenrening

Hej!

Finns det någon vänlig själ som kan tipsa om bra vattenreningspumpar?

Vi behöver vatten för ca 14 personer i ca 100 dagar så vi letar efter rejäla grejer!

Har endast hittat två pumpar och undrar om någon känner till fler?

Katadyn Expedition - täcker vårat behov mer än väl men verkar vara ganska stor och otymplig. Filtret verkar räcka till mer vatten än vi behöver under hela resan.

MSR WaterWorks EX - liten och nätt men man måste byta filter oftare.

All hjälp vi kan få uppskattas! :D
http://www.vittfarne.com
 
Nja, vi försöker hitta den bästa lösningen helt enkelt.

Vi vill förstås bli av med så mycket skräp som möjligt (Virus, bakterier, protozoer, tungmetaller, bekämpningsmedel, kemikalier) eftersom vi förmodligen måste ta vatten från både här och där längs färdvägen. Nackdelen med att ha EN stor pump är ju att man blir utan vatten helt om den går sönder. Fler mindre kanske är en bättre lösning?

Jag ska kolla in MSR MIOX! Tack för tipset.
 
Röda Korset använder Katadyn Pocket men detta saknar kolfilter. Generellt så har kolfilter en mycket kortare livslängd än keramfiltret; 50m3 kontra 400 liter i fallet Katadyn. Använder man små filter så blir dessa av mer personlig eller grupptilldelning, vilket kanske inte är praktiskt eller ekonomiskt försvarbart.

Mitt förslag skulle vara rening med kemikalie och därefter filtrering genom t ex ett gravitationsfilter av aktivt kol, men även annan metod kan vara lämplig. Speciellt med tanke på den omfattning som det rör sig om.

När det gäller kemikalier så finns det en del kommersiella "hushållsprodukter" som kan komma i fråga och dessa är ofta väldigt kostnadseffektiva.

Det kan vara mer än väl värt att låta en firma bygga ett.

Du är välkommen att kontakta mig per mail om du vill diskutera mer. (Obs! Skriver detta som privatperson och har ingen koppling till något företag.)

MVH
Ulf
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Tack för tipset!

Vi klurade på Xinix i början men eftersom vi har blivit sponsrade av Roswi/Katadyn så blir det Katadyns motsvarighet istället. De har liknande alternativ.

Glad Påsk!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips