Everest
- Trådstartare chem
- Start datum
Förbud mot syrgas torde minska sopmängden på berget, men är kanske lite "hårt" sätt att begränsa klättrarna.Cederqvist; sa:Att så många och orutinerade klätrare är på berget skapar stora problem. Det har pratats om många ide'er för att begränsa antalet klättrare, bla höjda avgifter och förbud mot syrgas.
Ja, vaje år klattrar ett gäng Sherpas upp och sätter fast repen åt turisterna.MicColli; sa:Är det någon som verkligen klättrar upp nuförtiden? Det verkar mest handla om att dra sig upp på fasta rep.
Om man läser -Tunn luft eller -8000+ så finns det vissa elaka påståenden om en viss amerikansk miljoner som mer eller mindre drogs upp för berget. Men visst, det är absolut en prestation att bestiga big MCederqvist; sa:Även om man följer ett fast rep så får man nog f*n promenera upp själv, ingen som bär dig upp.