Ett bra tält...

Utlyser härmed en tältförslagstävling! Tävlingen går ut på att ge förslag på ett tält som uppfyller nedastående egenskaper så bra som möjligt. Förstapriset skulle kunna vara en provnatt i tältet med mig... Tältet bör ha följande egenskaper:
*1.5 persons, trångt för två funkar för en.
*Självstagande.
*Snabbt att slå upp.
*Liten absid men med möjlighet att fixa lite käk.
*Möjlighet att slå upp ytter respektive innertält var för sig, främst innertälet.
*Innertältet till huvuddelen gjort av mesh, god ventilation.
*Tresäsongers
*Vindstabilt, fladderminimerat.
*Relativt låg vikt max 2 kg lite drygt.
*Maxpris runt 3000

Nytänkande tältalernativ premieras!
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
overkligheten; sa:
Tältet bör ha följande egenskaper:
*1.5 persons, trångt för två funkar för en.
*Självstagande.
*Snabbt att slå upp.
*Liten absid men med möjlighet att fixa lite käk.
m.m.

Kriterierna självstagande och absid är svårkombinerade. De flesta "självstagande" tält brukar kräva 1-2 pinnar för absiden. Ett av ytterst få undantag är Hilleberg Staika men det klarar ju inte alla de andra kraven. Jag har annars ett Unna som i princip bara saknar absiden men det går att leva med. Det är dock i dyraste laget.
Om du kan leva med ovannämnda "standardkompromiss" när det gäller självstagande tält så finns det mycket att välja på bland framförallt amerikanska (TNF, MSR, Marmot m.fl.) tält.

Kolla in brittiska tält. Det finns ett flertal intressanta tillverkare av kvalitetstält, t.ex. Terra Nova. Personligen så tycker jag att Lightwaves tält ser spännande ut!

http://www.terra-nova.co.uk/
http://www.lightwave.uk.com/
http://www.crux.uk.com/
 
North Face Roadrunner 2

Jag letade efter något som liknar dina kriterier och fastnade för ett North Face Road Runner 2.
http://www.thenorthface.com/code/products/product_pages/A080_standard.html
För $249 klarar den åtminståne priset ;-)

Med sin totalvikt på 2.91 kg missar den ett av dina "viktigare" (tihi fniss) kriterier, men jag tror att du, precis som jag fick göra, måste välja bort någon punkt på önskelistan (de tidigare rekommendationerna klarar ju vikten men verkar också de göra avkall på rymlighet internt eller i absiden).

Absiderna blir bara stora om man kan spänna ut dem, men då finns det gott om plats både för två ryggor och att laga mat (med gaskök, jag är fortfarande lite orolig för om jag kommer våga förvärma mitt wisperlite i absiden, kan bli ganska höga lågor).

Tyvärr vågar jag inte uttala mig mer om RR2:an då jag bara har en tältnatt i bagaget. Men jag slängde inte tältet i vemod även om jag inte klarade av att slå upp det korrekt ensam i mörkret. Jag hyser gott hopp :)

Jag var ett tag inne på Haglöfs Genius
http://www.haglofs.se/produkter/talt.asp?lang=en&CatNr=100#
men även deras Genius12 väger 2.6 kilo (Genius 23 kostade äver 5000 när jag tittade på det i en lokal butik).

Så vad är viktigast, pris, vikt eller absid?
 
Självstagande?

Går själv i köpatankar. Bra att du preciserar, på tiden att kunderna börjar trycka på orimliga priser e.t.c.

Mina förslag är:
Sierra Design ” Hyperlight AST”

- Självstagande
- 1.5kg – 2.3kg
- 245 USD
http://www.backcountrygear.com/catalog/tentdetail.cfm/SD1004
http://www.sierradesigns.com/cgi-bin/driver.pl?index=37&conf=tent_show_03

MSR ”Venatana”

- 1.4kg – 2.2kg
- Självstagande
- 249.95 USD

http://www.backcountrygear.com/catalog/tentdetail.cfm/MSR528
http://www.msrcorp.com/tents/ventana.asp

Sierra Design ”Orion AST”

- 1.6kg – 2.6kg
- Självstagande
- 219 USD

http://www.sierradesigns.com/cgi-bin/driver.pl?index=24&conf=tent_show_03

Mountain Hardwear ”Approach”

- 2.2kg
- Självstagande
- 295USD

http://www.mountainhardwear.com/www/action/DisplayFrameset



Lycka till med framtida köp!

Hasse
 
Tävlingen forsätter...

Tack för tävlingssvaren! Hogan verkar schysst, kikat på det tidigare. Det verkar som det är mest prisvärda. Tyvärr påstås det på nätet att det har kondensproblem. Om det är mer än ett vanligt tält vet jag inte. Vet någon om det har ett meshinnertält? Letade efter importör i Sverige men hittade ingen, någon som vet vem som är generalagent??
/J

Det tog en timme att skriva inlägget för det ringde och det hade tydligen kommit in mer tävlingbidrag under tiden...
[Ändrat av overkligheten 2003-09-15 kl 14:15]
 
Re: Tävlingen forsätter...

overkligheten; sa:
Tack för tävlingssvaren! Hogan verkar schysst, kikat på det tidigare. Det verkar som det är mest prisvärda. Tyvärr påstås det på nätet att det har kondensproblem. Om det är mer än ett vanligt tält vet jag inte. Vet någon om det har ett meshinnertält? Letade efter importör i Sverige men hittade ingen, någon som vet vem som är generalagent??
Det torde vara Normark, http://www.normark.se/
 
Re: Tävlingen forsätter...

overkligheten; sa:
Tack för tävlingssvaren! Hogan verkar schysst, kikat på det tidigare. Det verkar som det är mest prisvärda. Tyvärr påstås det på nätet att det har kondensproblem. Om det är mer än ett vanligt tält vet jag inte. Vet någon om det har ett meshinnertält? Letade efter importör i Sverige men hittade ingen, någon som vet vem som är generalagent??

Jag har ett Taurus I, med ungefär samma konstruktion som Hogan och någon natt har det varit rejält med kondens. Jag har dock svårt att bedöma om det är bättre eller sämre än något annat tält.
Av VauDes katalog att döma har inget av deras tält meshinnertält. Har tittat in i ett Hogan UL, och minns jag rätt var det "vanlig" duk i innertältet.
Normark är svensk generalagent, tel: 0280-12565, mailadress: order@normark.se
F ö uppfyller Taurus I helt eller delvis de flesta av dina krav. Vikten är lite hög (anges till 2,5 kg, har ej vägt), det inte inte trivialt att slå upp tältdukarna var för sig och det stagar inte riktigt sig själv (4-8 pinnar lär man ha ned i backen).
 
Taurus I

TBy; sa:
[det inte inte trivialt att slå upp tältdukarna var för sig och det stagar inte riktigt sig själv (4-8 pinnar lär man ha ned i backen).

Jag har ett Vaude Taurus 1 och är ganska nöjd med det. Främst p g a det låga priset.
Men att man kan slå upp tältdukarna var för sig på det tältet var något nytt för mig. Sitter väl ihop?

För mig är det viktigast att det går snabbt och lätt att sätta upp, och det tycker jag att det gör. På tre minuter kan jag få upp det så det står av sig självt (två stänger i kors).
Sedan får man ju sätta i en del pinnar runt, för att inte ytterdyken ska ligga mot innerduken...

Vinden har inte varit något problem för mig i a f.

Ventilation finns inte. Jag har inte haft några problem med kondens, dock.

Absiden är ytterst liten, inte så man kan sitta i den, men det får väl plats ett kök i a f.

Det som är dåligt med tältet är lösningen med myggnätet tycker jag. Man måste dra bort nästan halva myggnätet för att kunna krångla sig in. Krångligt och dåligt, en dragkedja till skulle kunna löst det.

Tältet uppfyller kanske inte alla kraven som ställs, (bl a vävtyp och vikt) men titta på priset! Jag har heller ingen ambition att vinna tävlingen (eller priset!). Det viktigaste är väl att delta? =)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips