Etrexe 30 eller Garmin GPSMAP 62s

Vilken är bäst av Etrexe 30 eller Garmin GPSMAP 62s om man helt bortser ifrån vad de kostar och bara ser till funktion ?
Motivera gärna varför också.

Tack på förhand....
 
Varför GPSMAP 62 S och inte jämföra med GPSMAP 64 S?

Etrex 30 har liksom 64S GLONASS, vilken kan vara mycket värdefullt i besvärliga miljöer. Det har däremot inte GPSMAP 62 S
/Niklas.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Varför GPSMAP 62 S och inte jämföra med GPSMAP 64 S?

Etrex 30 har liksom 64S GLONASS, vilken kan vara mycket värdefullt i besvärliga miljöer. Det har däremot inte GPSMAP 62 S
/Niklas.

Jo det är bara för att jag dyker på "GPSMAP 62 S" begagnad då och då på blocket för samma pris som en "Etrex 30" kostar ny. Men då borde det väl vara ett mycket bättre val att köpa Etrex 30 om de kostar lika ?
 
https://buy.garmin.com/sv-SE/SE/cat....ep?compareProduct=63801&compareProduct=87774

Ingen större skillnad funktionsmässigt. 62 kan ha lite bättre mottagning pga av att antennen sticker ut. NMEA över USB verkar den också ha men det är inte många som använder det idag.

62:an är större, tyngre, fler knappar och har några pixlar extra och därmed lite kortare batteritid. Internt är det nog samma saker. Jag skulle köpa ny eTrex 30 före begagnad 62s. Om man jämför med andra modeller så är det en annan fråga.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Finns det någon bättre för max 2000:-

Jag skaffade en GPS som backup för karta+kompass under hösten. Kravet var rimligt pris, liten+lätt samt bra batteritid med batterier som kan bytas (dvs alla former av inbyggda batterier som kräver laddare gick bort). Jag kör med laddingsbara NiMH batterier hemmavid och Lithium batterier i fjällen. Jag kommer inte att ha GPS'n på under normala vandringsdagar i fjällen, utan som backup i dåligt väder eller för att lägga in eller navigera till en way point.
Att GPS's skulla ha funktionen för extra minneskort och möjlighet att lägga in kartor var en fördel, dessutom krav på GLONASS.
GPSMAP föll bort i min utvärdering pga storlek och vikt, kvar var eTrex serien. eTrex 10 kan inte ta extra minneskort, har sv/v skärm och kan inte ladda kartor. eTrex 20 och 30 är identiska förutom tre funktioner som inte var viktiga för mig eller motsvarade det extra pristillägget for eTrex 30 (se jämförelsen nedan).
https://buy.garmin.com/sv-SE/SE/cat....ep?compareProduct=87774&compareProduct=87771
 
Smaksak. 62 har lite fler knappar så menyerna blir enklare att navigera i och displayen något större fysiskt men liten skillnad i antal pixlar.

Jag skulle föredra ny Etrex 30 före beg 62s för skäl som anges i tråden + garantin. Bägge modellerna är rätt robusta medan tidigare Etrexmodeller inte höll lika bra t ex lossnade gummidelen på sidorna ofta.

Thure
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.