Eskimåsvängskurs i Sthlm

Vill bara tipsa om att Kanotklubben Strömstararna har satt datum på vinterns eskimåsvängskurser i Eriksdalsbadet. Se vidare på kkss.se.

Er andra som redan behärskar tekniken är välkomna att komma och träna med oss.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
är det stor skillnad att rolla forskajak mot havskajak?

det där verkade vara för forskajak och vet inte om det e nån mening för mig som inte kör det.
 
är det stor skillnad att rolla forskajak mot havskajak?

det där verkade vara för forskajak och vet inte om det e nån mening för mig som inte kör det.

Jag kan tänka mej att forspaddlare har lite mer bråttom upp för att minska risken att slå huvudet i saker och att de väldigt sällan har tung packning i kajaken. Då finns det rollar som är bra för det.
I havskajak kan du nog normalt sett rolla lite långsammare, bra om kajaken är tung, samt för att inte fresta axlar onödigt med snabba rörelser.
Men jag tror all övning är bra, sedan kan du utveckla mot C-C, skruv eller grönlandsroll beroende på vad som passar dej och vad du tror är användbart.
 
Att lära sig i forslåda är enklare. Svårast att rolla är de kajaker där lår och höfter är knepiga att klämma till och styra kajaken med.

Gemensamt är att höft och kajak skall upp först och axlar och huvud sist.

Ser ut som Strömstararna har olika modeller på länken. Kanske kan du ta dit en egen kajak?

Thure
 
En vanlig forsroll är en bruksroll som snabbt får runt paddlare så hen kan fortsätta på rätt köl. Det finns typ en massa olika rollar. Men den vanligaste är när paddlare lutar sig framåt för att skydda huvudet mot stenar och liknande. Sedan sveper man med paddelbladet efter vattenytan och rollar upp kajaken

Det är denna roll jag använder för att rolla Tahes Lifestyle 420 som är en märkligt lättrollad kajak. Jag är en ganska klantig rollare men jag försöker iallafall att få upp paddelbladet hyffsat nära vattenytan. Att rolla en stadig creek kajak är ungefär samma som att rolla en havskajak som är hyffsat anpassad för att rollas

https://www.youtube.com/watch?v=6M_qDO41oaw

Många forspaddlare brukar öva på att handrolla detta kan vara bra om paddeln har gått sönder. C-1 roll brukar också övas. Viktigt när man rollar är att man håller armbågarna hyffsat nära kroppen så man inte slår axeln ur led eller skadar den på något annat vis

Hans Friedel
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips