Erfarenhetsbaserad klädsel under torrdräkt

Jag använder ett dykarunderställ i fleece och innan jag skaffade andas-dräkten så paddlade jag i dykardräkten som ju också är en skaldräkt. Visst blev det en massa kondens men det var ju bara att ta desto fler fikaraster och vädra ur dräkten. Ett fleeceunderställ känns ju inte kallt trots att det är rejält fuktigt och i havsbrisen så torkar det snabbt. Fleeceunderstället överger jag aldrig för det är ju en integrerad del av dräktsystemet, som ju är till för att kunna överleva i havet även om man måste övernatta där. Hellre lite för varm och svettig än nedkyld och, i värsta fall, ännu en siffra i statistiken.
.
.
.
Lite svårt jämföra de tjag hitta ri paddelaffärer med dykarunderställ. Om man försöker jämföra med till exempel Kokatat polartec 100 helunderställ, är det ungefär samma sak, eller skiljer det mycket?

--- Mats ---
 
Ett sånt har jag aldrig sett så det kan jag inte uttala mig om. Understället jag har är c:a 3-4 mm tjockt. Sen att det är riktiga neoprenstövlar på dräkten gör förstås sitt till för att hålla värmen då latextofflorna varken gör till eller ifrån angående isolering. Jag har bara tunna strumpor.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips