Erfarenhet av Terra Nova?

Har dregglande ägnat tid framför skärmen åt att spana in Terra Novas laserlite och competition. Har försökt söka info, men inte fått något napp.
Då Göteborg ligger lite för långt bort, har jag inte haft möjlighet att åka till butiken i väst som saluför min nya ögonsten ;) för att klämma och känna lite närmare på dessa tält. Därför vänder jag mig till experterna på utsidan. Nog måste väl någon här ha lite erfarenhet att dela med sig.

Har många frågor men vill framförallt veta vilka för-och nackdelar tälten har. Vilken känsla har du för tältet? Skulle du rekommendera någon att köpa ett?

/L
 
Jag är också lite sugen på något riktigt lätt tält, men är lite rädd att de håller mycket sämre (kan tänka mig att det är anledningen till att många väljer Hilleberg i stället).

Sen finns det ju både enkelvävstält och tarp-tält som konkurrerar på den lätta marknaden. Man blir lite rådvill :)

/OJ
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
Jag vill veta hur dessa tält klarar orkanstyrka i vind. Är det någon som testat dessa samt/och/eller tarplösningar i dessa vindstyrkor så beskriv gärna hur det funkade!

// Jocke, som gärna sänker vikten ännu mer, men som inte vill sitta ute på backen med sönderslitet tält "bara" för att det blåser orkan
 
Kolla om det står något på trailspace.

Tack för tipset, men tyvärr blir jag bara ännu veligare...
Två recensioner: En som tycker att det är riktigt botten och en som tycker att det är toppen.

Men jag håller med Joakim att kvaliten är viktig. För är det något jag vill ha när jag går själv är det säkerhet. Vill inte vakna ensam på fjället i storm, utan ens ett tält som sällskap och skydd.
Fast å andra sidan skulle ett halvt kilo lättare vara ganska trevligt.
(Det där låter inte bra, snacka om att vara viktfixerad ;) )

/L
 
Det kanske kan vara lönt att ställa frågan på något multisport forum? Namnet antyder ju att de marknadsför sig mot dylikt.
 
Jag har inte sett eller ens "klämt" på Terra Nova Laser. Men det verkade ju vara ett bra, eller kanske man ska säga "tillräckligt bra", tält. Men när jag tittat på videon som visar hur man sätter upp det insåg jag att det inte var något för mig. Att knyta ett antal band när man har stelfrusna fingrar, och/eller har handskar, verkade inte vara en bra lösning.

/ Bertil
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.