Ensamvandrare i behov av tält

Det ser intressant ut. Men jag blir lite avskräckt av att läsa att de tältpinnar som följer med är så dåliga att du fixat egna.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Jag kör med ett TNF Vario 23 när jag är ensam.Onödigt stort för 1 person iofs men då kan jag bre ut mig lite. Har inte orkat skaffat mig ett 1mans tält när det här inte väger mer än 1.8-1.9 kg. Kanske gör det små smångingom.
Lättviktare tycker det är alldes för tungt för en person men för ett tvåmanstält är det rätt lätt.

http://www.thenorthface.com/catalog/sc-gear/equipment-tents-filter-category-ultralight/vario-23.html

Det är single wall, jag har dock inte upplevt några kondesproblem. Torkar av lite fukt från duken på morgonen med min handduk.
 
Det ser intressant ut. Men jag blir lite avskräckt av att läsa att de tältpinnar som följer med är så dåliga att du fixat egna.

Tältet i sig är i världsklass och det är ju inte konstigare än att man tar ett par andra tältpinnar än dom som följer med. Anledningen till att jag har gjort egna tältpinnar är inte den att dessa var dåliga utan att jag ville minska vikten på det tältet där jag behöver 20st. 6st aluminiumtältpinnar ger inte stor skillnad i totalvikten.
//Peter
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!
Hej gott folk!

Jag har planerat att göra en ensamvandring i sommar och behöver därmed ett tält och undrar om någon kan hjälpa mig med att välja rätt? Det jag är ute efter är ett 1- eller 2-manstält som gärna ska ha en absid där man kan laga mat. Tältet ska vara enkelt att resa och fungera i alla väder, helst även på vintern men det är inget direkt krav.

Just nu är jag en aning inne på ett Hilleberg Soulo. Vad tror ni om det? Vad har ni för andra förslag?

/Katti

Suolo använder jag och det fungerar mkt bra på vinterturer (därför jag valde den modellen). Använder mitt på sommaren också, men då är det lite overkill.

Om vinteranvändning inte är ett krav så skulle jag satsa på Akto. Har använt Akto på
många turer genom åren och den enda svaga punkten är snötryck som
Akto inte klarar särskilt bra.

Och sen finns ju andra tillverkare också ;)...

//Johan
 
[.
Reser man sitt Nallo och det inte regnar småspik brukar vi sätta en kastrull eller pinne som distans mellan marken och yttertältet vid fotändan, så att det luftar rejält.


Har använt samma metod och har heller inte fattat klagomålen på ventilationen i Nallo
 
Vad bra det är med alla tips jag får. Nackdelen är bara att det nästan blir ännu svårare att bestämma sig när man får tips om så många olika märken och modeller :)

Det finns verkligen mängder av tält som säkert är bra men det gäller nu för mig att komma fram till vad jag prioriterar mest, pris, rymlighet, vikt eller någonting annat...
 
[.
Reser man sitt Nallo och det inte regnar småspik brukar vi sätta en kastrull eller pinne som distans mellan marken och yttertältet vid fotändan, så att det luftar rejält.


Har använt samma metod och har heller inte fattat klagomålen på ventilationen i Nallo

Jag tror att klagomålen brukar gälla vinteranvändning, då funkar det ju inte att spänna ut bakänden och då blir ventilationen klart sämre.

Men på barmark har jag aldrig upplevt att Nallo skulle ha dålig ventilation...

//J
 
Tarptent

Hej!

Jag gick i samma funderingar som dig för ett tag sedan. Tittade mkt på akton men blev till slut ett Tarptent Scarp 1. Akto-lik konstruktion men med dubbla absider och två ingångar, samt större utrymme invändigt och högre takhöjd om jag ej minns fel. Att det finns toppventil är också en bonus. Och ca 250 gram lättare än Akto. Jag köpte dessutom till de två extra stängerna som kan monteras vid behov i hårt väder/snöfall. Tälter är nog dessutom några hundra billigare än Akto.
Man kan dessutom sova två i tältet om man kopplar loss innertältets lägre fästpunkter och spänner upp det med elastisk lina istället. Då får man precis plats med två standardbreda liggunderlag.
Betalade c 3200 (eller var det 3700? minns inte riktigt) inkl extra stänger och frakt+tull och avgifter. Många nöjda användare enligt olika forum. Jag har bara använt det några nätter hittills, men det är superenkelt att slå upp och trivsamt att sova i. Man bör dock täta sömmarna på vissa ställen som fabrikanten rekomenderar.

/M
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.