Ennattsvandring Stockholmområdet

Hej,

Jag försöker sy ihop en kort vandring som bara är två halvdagar och en natt. Vi är ett gäng som vandrat veckoturer förut men nu har tiden blivit knappare (barn osv.)

Jag försöker hitta en "skog" ungefär en timmes bilfärd från Stockholm där man kan vandra i 3 timmar för att sen slå läger, laga mat och sova. Är det någon som har några tips på dylik skog?

Tacksam för all hjälp
Thomas
 
Detta

funkar på många ställen med kommunala kommunikationer så behöver ni inte gå tillbaka till bilen. Årsjön i Tyresta med vandring från eller till t ex Dalarövägen via brandområdet är en favorit. Sörmlandsgleden från Järna eller Mölnbo olika varianter.

Utö med övernattning vid Storsand på Ålö. Vill minnas att man kan börja eller sluta från gruvbryggan eller från Ålö med Waxholmsbolaget.

Thure
 
Bogesundslandet funkar också, vi har gjort exakt det upplägget genom att ta SL-bussen till Waxholm, gå Blå Leden ut på Bogesundslandet och övernatta i tält eller vindskydd. Nästa morgon gå ut till Waxholmsvägen och ta bussen tillbaka.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Finns många alternativ, efter som mycket redan nämnts tar jag något som inte blivit det:

Området kring Horssjön cirka en halvmil norr om Mölnbo.
 
Paradiset - Hanveden är ett ganska mysigt naturreservat i Huddinge med flertalet vindskydd och ringleder. Dessutom går Sörmlandsledens etapp 5, 5.3 och 6 ihop någonstans i mitten har jag för mig. Där borde det gå att sy ihop något.
 
Paradiset - Hanveden är ett ganska mysigt naturreservat i Huddinge med flertalet vindskydd och ringleder. Dessutom går Sörmlandsledens etapp 5, 5.3 och 6 ihop någonstans i mitten har jag för mig. Där borde det gå att sy ihop något.

Dessutom finns där 2 st. öppna övernattningsstugor med utlagd ved. Paradisets naturreservat är mitt absoluta favvoställe i Stockholm!
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.