En eller två sockor

Strumpor.....

Hej.
Jag använder dubbla strumpor när jag har skor som behöver det. Har man ett par bra vandringskängor som passar ens egen fot så har jag aldrig upplevt några problem med att bara ha en strumpa.
Vitsen som jag ser det med att ha dubbla strumpor är att om man har ett par skor som inte paasar foten bra så får man "skavningen"/friktionen mellan strumporna och inte mellan strumpa och hud.
En mycket viktig poäng är att alltid försöka ha torra strumpor, alltså byta när det behövs.
Ett tips som funkar mycket bra för att hjälpa detta är att man kan torka strumporna genom att hänga dem i midjan på byxorna och ner efter låren(givetvis ska strumporna hänga innanför byxorna =)).
Detta är att föredra när vädret inte tillåter att de hänger utanpå ryggsäcken.
//Ryman
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
TVÅ

Har alltid använt två och det har aldrig varit några skavsårsproblem, men det kanske beror på mina kängor.

Jag har bara hört 2 par rekommenderas i de affärer jag varit.

Mvh
Uffe
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips