Eldticka som tändmaterial?

Jag har under de senaste åren börjat intressera mig mer och mer för svampar. Allt från kantarell till chaga. :)
Det senaste som har uppmärksammat mig är eldtickan. En häftig svamp som brinner mycket långsamt och användes förr till att bevara glöden på elden genom att man på kvällen lade den på den nästan utbrunna elden. Ännu längre tillbaka så kunde människan (jägare-samlare) bära med sig elden tack vara denna ticka.

Jag är kanske inte ensam om tanken men jag funderar på om man kan finfördela en eldticka och ha den som tändmaterial i sin friluftsutrustning? Någon som vet och/eller har provat?

Det ska vara en gråsvart, hård, ofta hovformad ticka som parasiterar på lövträd av olika slag. Den är tydligen väldigt lik fnösktickan, men medan fnöstickan är lätt att ta loss är eldtickan nästan omöjlig att lossa från underlaget utan verktyg.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Vän av ordning undrar, får man lov att bryta loss vedsvampar, typ tickor från träden? Eller gäller det bara de som är rödlistade?

@Seobserver Utveckla gärna kring fnöskesvampen? Är det bara att torka vilken svamp som helst och ha med sig som tänne?
 
Fnöskticka, eldticka och sprängticka har alla använts för att tillverka fnöske. Men det är väl främst användbart om man just lär sig att använda eldstål.
 
Fnöskesvamp är en parasit som främst växer på björk och bokstubbar.
Man skalar av de yttre delarna, skär fruktköttet i tunna skivor, torkar dessa, lägger dem i en burk, tillsätter urin, flera gånger, torkar dem igen och håller dem torra. Vill man ha större exponerad yta på dem kan man banka dem före första torkningen.
Som vanligt är det den som jobbat och gnott som får fördelarna.
Går att få glöd på med gnistor från flinta och stål, eldsticka mm.
go tur
 
Fnösktickan har ju i och för sig ett namn som antyder ett bra användningsområde. Sprängticka (chaga) är en läke- och medicinalsvamp som har använts i hundratals år, bland annat för att boosta kroppens cellförsvar. Den plockar, torkar och brygger jag te på. Kostar ca 250:- för 50 g om du ska köpa den i utvalda hälsokostbutiker. Känns inte befogat att elda med den då. :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips