Elbrus aug.2006!

Nån som känner sig sugen att ta sig ann Elbrus, runt aug. 2006?
Planen är att genomföra resan själva, ingen paketresa med guide etc.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Jag är intresserad om...

...det blir i slutet av augusti. T.ex. de två sista veckorna. Är det seriösa planer eller fortfarande på drömmarstadiet (ett stadie där jag bestigit många berg)?

Skicka ett mail och berätta mer om planen om det finns någon.
//Mattias
 
Resekostnad

Eftersom den frågar dyker upp först har jag lite uppgifter om resekostnaden.
Flyg t/r Arlanda-Moskva ca 2500-3000:- (SAS), flyg t/r Moskva-Mineralnyje
Vody ca 1500-2000:-(Aeroflot), biltransport sista biten 400-500:-. Sen
tillkommer visumkostnad, förbrukn. mat etc.
Eventuell hotellkostnad i Moskva (om anslutningsflyget inte passar
tidsmässigt. Moskva kräver minst 4h mellan anslutningsflygen) och Elbrus om
man känner för det tex som en avslutning innan hemfärd. I Elbrus bor man för ca
400:- natten.
 
Förbruknings varor som mat och bränsle och sånt är väll rätt billigt där? Så den totala kostnaden borde väll inte vara så många tusen högre än transportkostnaden?
 
Hej, hur är det med tillstånd. Jag har hört att det är svårt att få ta sig upp utan guide om man inte är en stor grupp. Stämmer detta, eller kan en grupp ala 2 pers fritt gå upp?

Mvh
Hussein som också tänker på elbrus
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival
"Äventyrspasset" ger tillgång till aktiviteter, clinics och föredrag över hela festivalområdet. Som Utsidan Plus-medlem får du passet gratis!
Tillstånd...

Tillstånd kostar ca 20 USD och kan köpas vid liften.
Vi var 2 som gick upp....träffade på en ensam snubbe på vägen upp...det finns nog inga hinder för att gå upp i smågrupper...

Kan bekräfta Lassehan's och Virrors prisberäkningar...med tilläget att det går att bo billigare i Elbrus....tex på Logova i Azau

http://www.elbrus.org/
[Ändrat av bjumpa 2005-12-28 kl 20:49]
 
virror; sa:
Förbruknings varor som mat och bränsle och sånt är väll rätt billigt där? Så den totala kostnaden borde väll inte vara så många tusen högre än transportkostnaden?

I Terskols klätterbutik är det lika dyrt eller dyrare än här hemma. Jag tycker du ska ta med all mat från sverige. Utbudet i Terskol är mkt litet, frystorkat finns nog inte alls. När det gäller bränsle så kör med ett multikök och ta med tomma flaskor, fyll på plats med rysk lågoktanig bensin. Gaskök fungerar inte så bra att smälta snö med i många timmar över 4000m där ni kommer lägga ert sista läger.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.