Dunjacka nedpackad i extreme värme

Halloj!

Hur fungerar det med att ha en dunjacka nedpackad i t ex en cykelväska i extreme värme (40+).
Kommer den bli dyngsur av värmen och förstöras?

Varför jag frågar är för att jag kommer ta mig igenom skiftande klimat där första två månaderna är otroligt varma och resterande 3 månaderna är otroligt kalla.

Då jackan inte ska ligga packad för länge kommer jag ta upp den då och då och lufta den, men hur den kommer hantera värmen när den är nedpackar är min fråga?
 
Det borde inte vara några större problem om den är nedpackad vattentätt. Dock kan det uppstå kondensproblem om det blir stora skillnader mellan varmt och kallt.

Skulle aldrig tveka att ta med en dunjacka men jag skulle utnyttja möjligheterna att ta fram jackan och vädra ut den så fort tillfälle ges. Annars kommer den att börja mögla.

//Peter
 
Jag hade med mig Mountain Equpiments Helium jacket jorden runt för ett år sen. Den användes på Kilimanjaro i inledningen av resan, men var sedan nedpackad i bla Thailand och Australien. Värst (ur dunjackans synpunkt) var nog veckan på Fiji, extremt fuktigt och varmt. Då dog min vattentäta (!) kamera, men jackan mådde bra. Så, inga problem är mitt svar!
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips