Downmat 7 vs äldre Downmat 7

Har en gammal Exped Downmat med tillhörande förvaringspåse ( den med "snabel") som man även använder för att blåsa upp madrassen med. Den madrassen har nu gått sönder så jag har köpt mig en ny Downmat 7 med integrerad pump. Frågan är nu om man på något sätt kan använda sin äldre förvaringspåse för att blåsa upp denna nya madrass? Adapter behövs, men finns sådana att införskaffa. Vore ju bra man kunde använda säcken för både förvaring och uppblåsning :)

/Anders
 
Fungerar den?

"Snabeln" på förvaringspåsen är en "honkontakt", så även är ventilen på madrassen. Tror tyvärr inte att denna adapter passar således.

/Anders
 
Ok passar på min snozzelbag i allfall......menar du att din expedmatta har hankontakt!? ...har jag aldrig sett.
 
De äldre mattorna hade hankontakter som man först skruvade upp. Därefter tryckte man dit snabeln för att pumpa upp mattan, därav honkontakt på denna.

img_5972.jpg


img_5973.jpg


/Anders
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips