Diskussion IPT-2006

Bara att gratulera, jag är lite förvånad över att isarna har lagt sig både i Östergötland och Värmland. Var det så att det blåste mindre än vad prognosen förutspått eller lade sig isen trots vinden?

-Palle
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
kr-val; sa:
ajn; sa:
Ja, vi får väl se om det är någon annan som rapportera något. Pysse (John Wolgers) skulle visst till norra Värmland. Blev det något av tro?

Vi hamnade i lokalblaskan:
http://www.corren.se/archive/2006/11/3/ixj3z7ftyp104k1.xml?category1=1096984640-16&


Kul.

Vi fick till vår premiär några timmar efter er.
Plats Dammyren, Västerrottna

http://www.rackstad.nu/filer/skridsko/dammyren_20061103.wmv

eller

http://www.youtube.com/watch?v=fkM6PQz7Xxw

[Ändrat av ajn 2006-11-03 kl 17:19]
 
Palle_Z; sa:
Bara att gratulera, jag är lite förvånad över att isarna har lagt sig både i Östergötland och Värmland. Var det så att det blåste mindre än vad prognosen förutspått eller lade sig isen trots vinden?
Fattar inte heller hur isen kunde lägga sig. Men låg, det gjorde den. Det verkar vara premiärturer på flera håll i mellansverige idag.
 
Även den klassiska premiärsjön för Västeråsare, Hyttebomossen i Västmanland (Fagersta kommun) har fått åkbar is.

I färdrapporten (11250) står det: 6-3 cm kärnis där 1/3 av Hyttebomosse var åkbar i dag. 4 deltagare. Färdens längd 6 km

pic_23289_orig.jpg

Foto Nils-Erik Hjelmer (jag har mailat honom att han har fel datum inställt i kameran)

Minst 2 av deltagarna är GPS-ägare men inget färdspår (min kommentar)

Per Brune
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips