De svenska fjällens natur - uppföljare?

Hittade "de svenska fjällens natur" på ett antikvariat för någon dag sedan. Utgiven av STF. A. Lundqvist var redaktör och huvudförfattare. Det är en omfattande och heltäckande genomgång av fjällnaturen med rubriker som "fjällkedjans storformer", "klimatet", "glaciärernas omskapande verksamhet" och "vinderosion".

Den rekommenderas starkt! Finns nästan överallt för någon hundralapp. Dock är den utgiven 1948 (andra utgåvan) och något borde väl ha hänt på forskningsfronten sen dess Frågan är alltså om ni har några tips på nyare, motsvarande böcker?

Albin
 
Fjällboken

Författare: Claes Grundsten och Göran Palmgren utgiven 2010, tredje upplagan.
Boken är delvis inriktad på flora/fauna/geologi och delvis på turism.
I boken finns referenser till övrig litteratur som behandlar den svenska fjällvärlden.

Boken kan lånas på biblioteket!
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Även jag

rekommenderar Fjällboken starkt. Användabar som njutarläsning, uppslagsbok uppdatering inför turer etc.

Vet intehur mycket som är nytt i 3:e upplagan.

Kan kompletteras med lokala böcker inför fjällturet t ex Grundstens Vandra Kungsleden Tore Abrahamssons Okända fjäll Kebnekaisefjällen Grundstens eller Abrahamssons Sarekböcker etc.

Thure
 
Tack för tipset! Vet inte hur den kunnat undgå mig. Men var egentligen på jakt efter något mer djuggående - fortsätter leta.

Albin
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips