Dagsvandra i dolomiterna?

Corvara blev det.

Hyrbil, är det något som man behöver tycker ni för att ta sig till olika utgångspunkter eller är det bra med kollektivtrafik i området?

Bra val, nära till Puez, Sella och Kreuzkofel, +enkel transport över Grödnerjoch till Grödental, med bla Langkofel och Geislerspetsarna.

Själv har jag aldrig ägt eller ens kört bil, så 88 och första resan 89 litade jag mycket till SAD.

Med allmänna kommunikationer har man fördelen att kunna ta buss ena vägen och fötterna den andra. T ex tog jag en gång bussen till Grödnerjoch och promenerade sedan tillbaka till Corvara över Piz Boé, den lättillgängligaste av alla 3000-toppar i Dolomiterna.

Men jag tröttnade rätt fort, fr o m september 89 har jag bara gjort flerdagsvandringar. Och Dolomiterna lämnade jag 1992. Jag vill ha vatten, inte bara det som kommer uppifrån.
 
Det blir nog hyrbil ser det ut som.

Vi ska åka 13-20 juli (om man nu öht kommer iväg med tanke på coronaviruset).

Hur brukar det se ut med folk i mitten av Juli? Mycket trängsel eller är det i augusti som den riktiga rushen börjar?

Edit: enligt hemsidan https://www.altabadia.org/ ser det iaf ut som dom datumen är mitt mellan medium- och högsäsong.
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
På min första resa till Dolomiterna, 1988, anlände jag till Corvara den 1/8. Jag fick direkt rum på ett hotell, sannolikt det sista lediga i den byn. Efter sådär fem dagar drog jag vidare, och då var det fullt överallt, utom i Welschnofen, som inte riktigt ligger i händelsernas centrum. Jag lärde mig då att semestertiden i Italien är starkt koncentrerad till augusti.

En viktig turistgrupp, kanske den viktigaste,
är tyskarna, därför att de är många och därför att många kan tyska i desssa trakter (speciellt, förstås, i Sydtyrolen). Deras feriesäsong börjar i allmänhet den 15/7. Fransmännen brukar börja den 14/7, men av dem är det nog inte så många i Dolomiterna.

Jag skulle hålla örnkoll på snösmältningen och, givetvis, Corona. Första hälften av juli kan vara idealisk om allt detta stämmer.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips