Däckslinor

Vart köper ni däckslinor, shock-cord och dyl. ?

Letat runt på nätet men känns som att det borde finnas något lämpligare på hemmaplan?
Letar efter 5-8mm stum svart lina men som ändå känns "mjuk" att ta i... (alltså inte ngn plastig polyprop-variant)


/Christoffer
 
Hjertmans, Watski... har kanske inte alla dimensioner men de vanligaste.

Håller helt med, varje båttillbehörsbutik värd namnet säljer tamp/rep/lina per löpmeter och torde ha flexande/försträckta/stumma, flytande/sjunkande i olika dimensioner och med varierande vatten- och solbeständighet.

Min lokala båttilbehörsbutik har t ex sålt racing dynema till mej som nya roderlinor.

/Patrik
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips