Cykling på Åland, frågor

Hej!

Planerar en cykleltur på Åland och undrar om det finns personer med erfarenhet av detta som kan svara på några frågor.

Vi tänkte ge oss ut i mitten eller slutet av juli. Hur ser det ut med boende då? Vi tänkte oss enklare övernattning i vandrarhem eller stugor. Måste man boka i förväg?

Hur är prisnivån på Åland jämfört med Sverige och Finland?

Om det dessutom finns förslag på en rutt som börjar och startar i Mariehamn och varar i fyra-fem nätter vore det jättebra. Vi är inte rädda för lite ansträngning och kan säkert cykla upp mot tio mil någon dag om det behövs för att komma fram till något extra fint ställe.

Mvh
/Per
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Cyklat på Åland vid två tillfällen. Verkligen att rekommendera. Dock har jag inte möjlighet att tipsa om boende, bodde själv i tält. Framförallt för att ha valfrihet. Upplevde inga problem att hitta klockrena platser att slå upp tältet på. Exakt vad som gäller med rätt att göra det eller inte vet jag inte riktigt. Men det går nog hitta campingplatser om man vill ha det lite bekvämare och lagligare(?).

Turen vi gjorde första dagen var Mariehamn - Hammarland - Finnström - Geta. (Tältade på en badplats den natten)
Tyckte inte att det skilde så mycket med att cykla där som någon annanstans, ville uppleva att cykla på en ö, dvs vatten/hav nära hela tiden. Är inte riktigt så på fastlandet Åland.
Drog upp nya planer och tog kortaste vägen till Vårdö och Hummelvik för att ta oss ut på öarna österut. Passerade en stor chipsfabrik på vägen. (Fick tre påsar som färdproviant.)
Färja till Brändö. Med cykel är det gratis. Ofantlig fin båttur i en skärgård som slår Stockholms med råge. Har man tur med vilken båt man åker med så har dom en ganska ok servering. Rökt fisk, Ålandspannkaka och annat smaskens.
Cyklade upp till spetsen på Brändö, sedan hittade vi en trevlig nattplats precis vid vattnet.
Dagen efter färja till Kumlinge, över ön och vidare med nästa färja till Kökar. Inte så mycket att cykla på, men fantastisk skärgård. Hittade en drömplats på södra sidan av ön. Slog upp tältet och stannade där i 3 dagar och nätter. Färskvattnet tog slut, så det blev att koka maten i havsvatten, färdigsaltat. När ölen tog slut packade vi ihop och tog färja till Överö/Föglö. Tror att det var där som vi köpte 1,5 kg nyrökt lax från ett litet rökeri. Blev en stadig lunch.
Sedan färja från Degerby till Svinö och tillbaka till Mariehamn. Sista natten sov vi vid sjöfartsskolan, efter en och annan Lapin nere vid Pommern.
Morgonen efter färja tillbaka till Kapellskär.

(Tycker man att det saknades tillfälle då det var jobbigt, kan jag rekomendera att köpa två flak med öl på färjan, lasta dem i väskorna och sedan cykla tillbaka till Stockholm)

Totalt blev det inte speciellt många mil, men verkligen en livsnjutar tur. Fast vädret gör sitt. Inte ett enda moln på hela tiden. Men det går att malla in hyfsat med kort varsel om man inte måste boka boende och sådant i förväg.

En uppdaterad turlista över färjorna är också ett plus.

Andra gången vi cyklade där var det för att ta oss till Finland.
Mariehamn - Långnäs - Galtby (Korpo).
Det vore att alternativ, att ta den färjan och sedan cykla på Finland till Gustavs och sedan över till Brändö. Men då är man tillbaka på land, men det ger lite mera mil att skryta med.

Hoppas att vädret är med er och lycka till.

/Peter
 
Tack alla för era svar! Ska sätta mig ned och titta igenom alla tips så återkommer jag om det finns ytterligare funderingar/frågor.

Det där med att släpa med sig öl på cykeln tillbaka får jag ta upp med min sambo ;-)

Mvh
/Per
[Ändrat av perlarsson 2007-06-12 kl 10:47]
 
Eckerölinjen är ett alternativ

Gjorde själv en tvådagarstur för ett par veckor sedan.

Stockholm Grisslehamn och 15-färjan med smörgåsbord. Kvällscykling till Mariehamn och övernattning på gästhem vid hamnen för 300 Kr. Morgonbåten till Kapellskär och så cykling tillbaka till Stockholm via småvägar i Roslagen.

Såg att det finns ett vandrarhem på Åland halvannan mil från Mariehamn. En variant är att ha basläger där och göra dagsturer. A till B turer eller rundturer kan man också sy ihop t ex nattbåt till Åbo eller Nådendal och tillbaka södra eller norra skärgårdslinjen via Åbolands skärgård. Har varit en del på Brändö via kajak och skridskor och det är mycket fint men fina ställen finns på många öar.

Tidtabeller för skärgårdsfärjorna är lätt nåbara på http://www.alandstrafiken.aland.fi/turlistor07/skargardsguide07.pdf

http://www.alandsresor.fi/sv/document.aspx?docID=225 har länkar till färjelinjerna till och från Åbo Marihamn Eckerö etc.

Stugbyar och gästhem finns det rätt många. Hur bokade de är i juli vet jag inte. På Viking Lines och Eckerölinjens hemsidor finns en del längar till logi.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips