Cykeltur Göteborg 25:e Maj

Hej! Jag tänkte ta mig en ny cykeltur. Tänkte ta "nationaldagsloppet", den längsta sträckan som är 10 mil enligt deras hemsida. Går via Lerum, Floda, Tollered, Edsås, Ödenäs, Hindås, Landvetter, Härkeshult, Partille och hem.

Tempo, runt 20 km/h

Samling 10:00 vid Universeum (korsvägen).

Ta med mat och dricka såklart.

Väderprognosen ser just nu bra ut!!

Några som är på?
 
Jag trotsade vädret och gav mig ut själv...tänkte att det kan väl bara bli bättre...men det blev inte riktigt så:-( blev en del duggregn redan i Lerum och sedan höll det på..men sedan kom enstaka solglimtar men också skurar och sedan på hemvägen vid Partille så öppnade sig hela himlen och SOOOL. Det var en fin tur trots allt med Tollered-Edsås-Hindås och Landvetter-Jonsered som höjdpunkter. Nu blir det gott med ett varmt bad:)
 
Tack Daniel!

Jo, har hört talas om dessa klubbar. Har aldrig cyklat för tränings skull (jo lite som alternativ träning eller så..) utan är mer "upplevelsecyklist", dvs. gillar att se och upptäcka nya ställen och stanna och ta ett bad eller äta när andan faller på:) När jag tränar blir det oftast löpning och kondisen är det inget fel på.

Har funderat på att testa ett pass med Lygnern. Men kan man komma med en 2000-kronors cykel? Och har man någon chans att hänga med i uppförsbackarna (den är ju ganska tung)?
 
Lygnens Venner tenderar att gasa på. Om du kan hålla 23 km/t i snitt (25 km/t i marchfart) så kan det vara bättre med HCK. Men nu när jag säger det, så har även Lygnens Venner startat en nybörjargrupp, så det spelar kanske ingen roll.

Men ge dig inte in i de högre fartgrupper än just den lugnaste. Du vill ju inte bromsa de andra (vilket du inte gör i de lugnaste grupperna om du kan hålla såsom jag skrev ovan). Det är så att de _inte_ lämnar någon. Om du hamnar i en grupp som du inte klarar, så kan det vara lite olyckligt.

Men nybörjargruppen ... då är det lugnt. Du klarar att cykla snabbare i en grupp än du gör ensam eftersom du ligger oftast i lä.

Det handlar om trevliga människor. Du ska inte vara rädd för att testa.
 
Skyll inte på vikten

Din Svalan-cykel väger några kilo men det är framförallt en dålig konstruktion o växelsystemet som gör att den inte svarar när man "gasar". Biltemacyklar är bättre. Skaffa en riktig cykel för BÖfvelen!
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.