Cykeltur Göteborg 25:e Maj

Hej! Jag tänkte ta mig en ny cykeltur. Tänkte ta "nationaldagsloppet", den längsta sträckan som är 10 mil enligt deras hemsida. Går via Lerum, Floda, Tollered, Edsås, Ödenäs, Hindås, Landvetter, Härkeshult, Partille och hem.

Tempo, runt 20 km/h

Samling 10:00 vid Universeum (korsvägen).

Ta med mat och dricka såklart.

Väderprognosen ser just nu bra ut!!

Några som är på?
 
Jag trotsade vädret och gav mig ut själv...tänkte att det kan väl bara bli bättre...men det blev inte riktigt så:-( blev en del duggregn redan i Lerum och sedan höll det på..men sedan kom enstaka solglimtar men också skurar och sedan på hemvägen vid Partille så öppnade sig hela himlen och SOOOL. Det var en fin tur trots allt med Tollered-Edsås-Hindås och Landvetter-Jonsered som höjdpunkter. Nu blir det gott med ett varmt bad:)
 
Tack Daniel!

Jo, har hört talas om dessa klubbar. Har aldrig cyklat för tränings skull (jo lite som alternativ träning eller så..) utan är mer "upplevelsecyklist", dvs. gillar att se och upptäcka nya ställen och stanna och ta ett bad eller äta när andan faller på:) När jag tränar blir det oftast löpning och kondisen är det inget fel på.

Har funderat på att testa ett pass med Lygnern. Men kan man komma med en 2000-kronors cykel? Och har man någon chans att hänga med i uppförsbackarna (den är ju ganska tung)?
 
Lygnens Venner tenderar att gasa på. Om du kan hålla 23 km/t i snitt (25 km/t i marchfart) så kan det vara bättre med HCK. Men nu när jag säger det, så har även Lygnens Venner startat en nybörjargrupp, så det spelar kanske ingen roll.

Men ge dig inte in i de högre fartgrupper än just den lugnaste. Du vill ju inte bromsa de andra (vilket du inte gör i de lugnaste grupperna om du kan hålla såsom jag skrev ovan). Det är så att de _inte_ lämnar någon. Om du hamnar i en grupp som du inte klarar, så kan det vara lite olyckligt.

Men nybörjargruppen ... då är det lugnt. Du klarar att cykla snabbare i en grupp än du gör ensam eftersom du ligger oftast i lä.

Det handlar om trevliga människor. Du ska inte vara rädd för att testa.
 
Skyll inte på vikten

Din Svalan-cykel väger några kilo men det är framförallt en dålig konstruktion o växelsystemet som gör att den inte svarar när man "gasar". Biltemacyklar är bättre. Skaffa en riktig cykel för BÖfvelen!
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips