Cykel på tåg genom Europa?

Tänkte cykla ner till södra Frankrike och sen ta tåget hem. Nån som vet om det går bra att ta med cykeln på tåget genom Frankrike, Tyskland, och Danmark?
 
Jag har aldrig provat, men...

...det borde gå bra. Om du stoppar cykeln i en cykeltransportväska så är du nog på den säkra sidan. Det funkar ju t.o.m. i Sverige... :)
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Det kan kanske funka[1], men jag tycker att det är onödigt utmanande. Varför är det så viktigt att inte behöva en väska?
Ju mer plats något tar desto större risk är det ju att det "tar stopp"...
Hur bra det går beror en nog hel del av hur tågvagnen ser ut. Det måste nog finnas en bra plats att stuva undan cykeln om det ska accepteras.

[1] Frankrike och Danmark är klart cykelvänliga och jag själv har lyckats mellan Oslo och Göteborg(!) men det berodde nog mest på att det gick att ställa cykeln så att den inte var ivägen för någonting annat.
 
Tyskland gar det bra att ta med cykeln utan att reservera, i alla fall pa regional tagen. De brukar oftast ha en avdelning i vagnarna där cykeln far sta. Pa snabbtagen (ICE) vet jag ej... möjligt att man maste reservera i förväg.

/stefan
 
Jag har provat...

I Frankrike var det inga problem enligt tågpersonalen(dock trasslade mitt kreditkort så jag gjorde det aldrig). I tyskland precis som påpekat ovan så går det bra på regionaltåg, men inte på vanliga tåg.
I sverige blev man tvungen att skicka cykeln som gods, dvs komma fram en vecka senare än mig själv :-(
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.