crux vs crux lite-gasolkök

Jag har inte sett köken live, men vad jag förstått kan "vanliga" crux vikas, så det får plats i inbuktningen under en gasflaska. Crux lite kanske inte kan vikas ihop på samma sätt? Så även om det är lättare tar det då lite större plats.
 
Jupp, Crux Lite är en förenkling. Det man förlorar är packbarheten.

Men man vinner i vikt (även om 17 gram kan vara försumbart), pris och känsla av stabilitet.
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
"En liten fråga till. Vilka andraalternativ finns. Har någon jämfört ovanstående med tex MSR pocket rocket"

Finns ju en del andra alternativ . bla "Biltemaköket" , Primus Micronstove + Expressstove, Coleman F1, Vaude (Markill) Peak Ignition och Snow Peak Gigapower.

Själv så har jag Snow Peak köket (med piezo) - funkar riktigt bra. Mer eller mindre samma nackdelar som alla andra liknande kök när det gäller vindkänslighet och tipprisk - dock är Snow Peak köket det enda mig veterligen där du kan köpa till ett vindskydd speciellt anpassat för just det köket. Fördelarna är ungefär som för de andra liknande köken. Vad jag gillar med det är att jag får ner köket, en gasbehållare (primus 230grams) samt en spork i kastrullen (900ml från Snow Peak) vilket gör det hela lätt och lättpackat. (Under 900gr inkl ytterligare en kastrull på 1400ml)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips