Caravan 1000

avsl_22-07-26

Avslutat
Hej!

Har hittat en gammal CARAVAN 1000, djupblå dunsovsäck, använd men finfint skick. Hittar inga temperaturuppgifter, läste om några som hade gamla broschyrer från caravan. Någon som vet mer om komforttemperaturerna??

Tack på förhand.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Har en som jag köpte ny för c:a 200 kr troligen runt 1970. Vikt 1 kg och klarar många minusgrader. Senast i Joutenheimen för tre år sedan då det var 7 minus och jag sov gott.

MVH MatsH
 
Broschyr

f.d broschyrsamlaren är vaken och har några enstaka sidor kvar ifrån broschyrsamlingen men dom flesta broschyrerna och katalogerna har gått till pappersåtervinningen på grund av platsbrist.

Men eftersom jag har kvar min Caravan 1000 som jag köpte 1976 eller 1977 så sparade jag just den sidan. Jag har för mig att sovsäcken kostade 399 kronor.

Enligt broschyren ska sovsäcken väga 1150 gram och då har sovsäcken hellångt blixtlås. Jag har något minne av att Caravan 1000 tidigare vägde 1000 gram (där av namnet) men då saknade modellen blixtlås eller så var det att kort blixtlås (kommer inte ihåg)
se bilagan

Per
 

Bilagor

  • Caravan 1000--0001.pdf
    279.8 KB · Visningar: 1,221
Ack dessa nostalgitrippar! Om du är "normalfrusen" och din blåa Caravan i fint skick, så har du sannolikt en helt ok sommarsäck.
Min är grön med orangeröd insida och hellångt, lika ilsket orangerött blixtlås. Köpt på sent 70-tal, använd i årtionden, skön till strax över nollan, på senare tid dock helst med ullunderställ och ullstrumpor. Men det kan ju bero på att jag blivit mer frusen på gamla dar ;). Hade den inte varit så relativt tung och bulkig i tyget jämfört med de modernare säckarna, hade jag väl kånkat på den än.
Nu har unga generationen med starkare knän tagit över ;).
 
Hallå!

Roligt detta :) jag har själv en Caravan sovsäck ifrån 1986.(North Pole 12-) den enda jag har o som har använts/används flitigt genom åren..fortfatandes i mycket gott skick, i mina ögon så är denna säck mycket bra.Senast i helgen när jag sov över i skogen så var det 8- . Med mössa o underställ så går det finfint :) en väldigt bra trotjänare.

Mvh Nicklas L
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Caravan gjorde mycket bra säckar, och även vi har flera av deras sovsäckar köpta för många år sedan kvar i bruk, både fiber och dun. En favorit är en Sarek 900 (dun), lite unik då den är sydd i annan färg än serietillverkningen och märkt "Caravan Test Team":)
 
Nostalgi :)

Ca 4-5 minus om den är i gott skick. Två instoppade i varandra gav komfort en kall natt (-33) 1977 i norduppland :).

...den som ändå hade en Combi DeLuxe ;)...

//J
 
Ack dessa nostalgitrippar!

Ja, detta väcker minnen! Jag har inte ägt en Caravan 1000, för det tyckte jag och mina kompisar på 70-talet var för kallt med tanke på att vi på vintern ofta sov under granar eller direkt på berghällar. Vi köpte istället Caravan Arctic, en säck på närmare 2 kg och god för temperaturer nedåt -15 eller mer. Men 1000-säcken användes flitigt av bekanta på sommarvandringar i fjällen. Jag har för mig att den fanns i en dubbel variant med två nästan likadana säckar som stoppades i varandra och klarade under -20.
 
Jag har för mig att den fanns i en dubbel variant med två nästan likadana säckar som stoppades i varandra och klarade under -20.

Caravan Carry Combi (?), skall kolla hemma ikväll då jag har en broschyrsida över deras säckar kvar från 1993....joru har nog rätt med Combi deLuxe;)
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.