Canon EOS 300D och uppgradering av mjukvara?

Hej!

Är det någon som testat att uppgradera mjukvara/firmware i EOS 300D, och i så fall hur blev resultatet? Finns det olika varianter på nyare firmware att få tag på?

Tacksam för synpunkter och svar.
/Jimmy
 
Det finns en piratversion på nätet som "låser upp" en del funktioner som egentligen inte finns på 300D. Det handlar mest om att aktivera ett antal dolda custom functions samt även lite bättre möjligheter att styra autofocusen. Med det hacket blir kameran något slags mellanting mellan 300D och 10D i funktionalitet. Jag kör det och är definitivt nöjd, jag skulle ha varit betydligt mer tveksam till att köpa 300D med endast de "riktiga" funktionerna. Kolla på fotosidan.se, där finns en hel del diskussioner i ämnet.

/Anders
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.