Bucksaw

Enklast är att tillverka en själv, en enkel modell går snabbt och göra och kan göras i skogen allt som krävs är ett bågsågsblad.
 
Ja jag har sett lite sådana varianter. Får väl ge det en chans :)

Tack

Jag har också länge tänkt tillverka en sådan. Köpte bågsågsblad men har inte kommit igång eftersom jag nu förtiden bor i studentrum och inte har samma möjligheter som förr...men ska ta tag i det vid lämpligt tillfälle.
Det är ju en riktigt simpel konstruktion och med tillgång till bra verktyg och någonstans att vara så kan man nog göra det riktigt bra och få en unik smidig såg med stark personlig prägel, ett perfekt projekt:)
Vi får uppdatera här när vi får till ngt....
 
En sån här har jag gjort, funkar ypperligt!
2d6e176a771cfed76425d2513a97fc7b.jpg
 
En sån här har jag gjort, funkar ypperligt!

Den var ju riktigt tjusig.

Tre frågor:
1. Där sågbladet fäster i träramen använder du en simpel mindre bult (M5/M6?) med mutter?
-Stärker du upp hålet i trät med en bussning eller liknande?
2. Använder du ngt speciellt repsnöre? En stum dynema/spectre är att föredra?
3. Den ser behandlad ut, bara olja lr?
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips