Bra byxor !!!

jag är 192 cm lång o 110 kg tung, har problem att få tag på byxorsom sitter bra. Jag har en bra jacka i form av en klättermusen Bifrost. Brallerna tillverkas inte i större storlekar. Nu vill jag sy eget o behöver mönster o gärna ett tips på var jag kan köpa bra gore-tex.
Förr i världen så hade klättermusen byggsatser på det mesta men det är endast ett minne blott.
Är det någon klok människa som kan hjälpa mig ?
 
En butik !

Tackar för det !!
Jag skulle vilja ha en butik att gå till o fingra på grejorna, eller rättare sagt min sambo vill. Det är hon som är proffs på att bedömma kvalité dvs. på tyger,blixtlås, cordura,velcro osv. En välsorterad butik i södra Sverige, helst på västra sidan Vättern. Finns det inte så får jag väl vidga cirklarna. Tillbringar en stor del av min tid i Jämtland.

Hubert
 
Får man inte köpa tyg av Klättermusen då??
Dom finns ju i Åre nuförtiden.

Zytt håller väl också till i Åre? Likaså Peak.
Västra sidan vättern? Tierra finns väl i Kinna/Skene. (Södra sveriges geografi är iofs inte min starka sida)
/BAX
 
Finns inte många

Tyvärr så finns det inte många firmor i Sverige som säljer såna tyger som du är intresserad av. Klättermusen,Zytt, Tierra m.fl har slutat sälja tyger eftersom dom inte har nån tillverkning i Sverige längre. Dom enda jag känner till är http://www.Recon.se och Seeme i Örebro.
/Thomas J
 
Byxor.

Hallå.
Varför inte prova M-90 byxan,eller M-59 byxan.
Ingen Gore-tex men passar de flesta,är mycket
stryktåliga,torkar snabbt.
Lycka till.
MVH Nicklas.
 

Aktuellt

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 8 kommentarer

Svenskt Friluftsliv mobiliserar inför valet – och poddar hos Utsidan!

Friluftslivet är Sveriges tredje största folkrörelse men glöms bort i den politiska debatten. Det vill organisationen Svenskt Friluftsliv ändra på.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips