Bortnött Alkastuga?

Satt och planerade en Sarekvandring igår kväll med hjälp av Grundstens Sarekhandbok och kartdelen över Sarek. Till min förvåning så hittade jag inte Alkastugan på kartan!?

OK, enligt Grundstens beskrivningar verkar det inte gå att missa den om man kommer från Stalo, men frågan är om den inte är utmärkt eller om stugan är "bortnött" eftersom den verkar ligga mitt i ett veck?

/Peter

PS: När jag läser frågan igen så låter den lite "nördig"... :) DS
 
Skrotad!

Man brände väl ner den 2002 om jag kommer ihåg rätt. Huvudorsaken var väl att ingen ville betala underhållet.
 
Tack Fredrik!

Det förklarar det hela. Har troligen den sista utgåvan av kartan, då jag köpte den i samband med en Sarekvandring 2002.

/Peter
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips