Böljande, långa siktlinjer, havsnära- vilken led?

Vi letar efter böljande landskap, långa siktlinjer och havsnära vandring- vart tar vi oss då? Är Skåneleden our go to?
Bakgrund:
Min kille är engelsman och normala år vandrar vi på engelska syd/sydväst-kusten. Tänk Devon, Cornwall, Sommerset. Vi kommer inte få våra vaccinpass i tid för semestern i år, och är inte pigga på hemkarantän, så i år planerar vi för Sverige. Vi är nog ute 14 dagar. Vi har tält men tar gärna in på BoB någon natt här och där. Vi kan dela upp vandringen på flera geografiska platser så har ni någon pärla som passar för kortare turer är det också välkomna tips.
 
Halland kanske. Hallandsleden är fin t ex kring Åkulla bokskogar. Ni kan kombinera med kustnära vandring t ex från Åsa vidare mot Varberg Falkenberg och Halmstad. Kusten är fin även per cykel. Campingplatser och B&B finns men det är risk för att mycket kommer att vara bokat i sommar. Fricamping torde vara enklare på Hallandsleden än på kusten men det går antagligen att hitta med lite envishet och kartstudier på förhand.

Thure
 
Skåneleden och/eller Höga kusten skulle jag vilja föreslå.

-Eller varför inte de sydligare fjällen (Funäsfjället, Grövelsjön, ....)? De är ju inte havsnära precis, men "böljande, långa siktlinjer" och med en hel del vattenblänk.
 
En mindre välkänd led är Blekinge leden som går genom vissa
DB02F506-7C77-4084-A5B7-A15B29A16936.jpeg
Havsnära delar. Vi har vandrat en mycket liten del idag, en utav godbitarna vid järnavik.
Leden är nyupprustad och ny guidebok skriven av Niklas kämpargård Calazo förlag.
95A012E8-0AAA-4410-A87F-1B8AEA64AEFD.jpeg
95A012E8-0AAA-4410-A87F-1B8AEA64AEFD.jpeg
22FDE484-0E6C-4F81-9824-735BAD9F3209.jpeg
 
En mindre välkänd led är Blekinge leden som går genom vissa Visa bilaga 35972Havsnära delar. Vi har vandrat en mycket liten del idag, en utav godbitarna vid järnavik.
Leden är nyupprustad och ny guidebok skriven av Niklas kämpargård Calazo förlag.
Visa bilaga 35970Visa bilaga 35970Visa bilaga 35971

ARK56 är också leder i bland aannt Blekinge, både på land och till sjöss:

/Patrik
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Höga kusten. Kikar man ut över havet är närmaste land oftast Finland. Lägg sen till att det är en helt annan natur än ni är vana vid så blir det som en utlandssemester...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips