Bli av med gasflaskor i Kiruna?

Vi ska resa till Kiruna med tåg för bland annat fjällvandring. Därefter åker vi hem med flyg någon vecka senare. Men vad gör jag med den halvtomma gasflaskan som jag kommer att sitta där med? Vi kommer att avsluta på Abisko turiststation, så vet jag inget bättre så får jag väl dra igång köket på någon lämplig plats och invänta att gasen tar slut, för att därefter försöka bli av med tuben, med sedvanliga svårigheter...

Det hade så klart varit enklare att åka tvärtom, men det lirade inte med biljettpriserna.

Några tips?
 
Om du inte hittar någon i Abisko som vill ha en gratis gasbehållare så
bränn av gasen, kör kniven genom behållaren på tre-fyra ställen runt ventilen,
stampa sedan ihop den platt och släng den i en metallåtervinningscontainer
när du passerar förbi en...
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Brukar det inte finnas ett hörn/låda på STFs anläggningar där man kan ta och lämna mat? Tycker man brukar kunna se gastuber och myggmedel där också.

På Kiruna flygplats finns en stor stålbur där säkerhetskontrollanterna brukar lägga folks gastuber som de glömt göra sig av med, lämnade den direkt till dem annars.

Om det finns någon prismastuga precis innan Abisko så sätt den där - har räddat mig en gång att någon annan lämnat kvar sin överblivna gas där.

Skickat från min D6603 via Tapatalk
 
Brukar det inte finnas ett hörn/låda på STFs anläggningar där man kan ta och lämna mat? Tycker man brukar kunna se gastuber och myggmedel där också.
Ja man kan lämmna gasoltuben i köken i Keron (Abisko turiststations "vandrarhem"), där finns för det mesta mat men även bränsle finns ibland.
Om det finns någon prismastuga precis innan Abisko så sätt den där - har räddat mig en gång att någon annan lämnat kvar sin överblivna gas där.
Gör det inte.
Visst finns undantag där den är väldigt vällkommen där - men för det mäste inbjudar det andra vandrare att lämna deras skräp bredvid din gastub. :(
När jag sist var i Stuor Kärpels rastskydd var det nästans som en sopstation även om det fanns en lapp att man skulle inte lämna sopor där. Allt från matrester, nästan och helt tomma gastuber...

Henning
 

Aktuellt

Vandra säkert i värmeböljan

Vandra säkert i värmeböljan
Sommarvandringar står på schemat för många, men värmen ökar risken för både vätskebrist och värmeslag. Med rätt planering kan du njuta av turen.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.
Det enklaste är väl att lämna in gasflaskan på flygplatsen? De har en låda där man lämnar sånt du inte får ta med på planet.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.