Billigt men bra tält!

Jag är ute efter ett billigt men bra tält för ca 1000-1500 kr. 1-3 man. Kommer att använda det 1-2 nätter per år då inte hängmattan kan användas. Vad kan ni rekommendera?
 
Eller ett Kinatält. Beror ju på vad du menar med "bra" förstås. Kanske inget man ger sig ut i vinterstormar på kalfjället med.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Köpte ett Helsport Nordmarka Dome 2+ för några år sedan för just 1500. Det är ett av de lite enklare och tyngre Helsportmodellerna som säljs via XXL. Brukar komma på rea då och då.

Finns nog rätt många liknande varianter.

Thure
 
China tält från Aliexpress.
Har detta tält från Ali och den fungerar fint 2 i år nu som ffa. tält för kajak turer på västkusten. Har även använd den för vinter tältning här vid kusten..
https://www.aliexpress.com/item/Cam...0329-4b4e-88a7-2917c0066a3a&priceBeautifyAB=0

Finns även som 2 man tält :
https://www.aliexpress.com/item/Nat...0329-4b4e-88a7-2917c0066a3a&priceBeautifyAB=0

Ta varianten i 20D nylon, pris är ca. 1450. 25% moms + 75 spän för postens hantering tillkommer med stor sannolikhet.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips