Billigt 4-säsongers tält

Kan ett Trisar 2 xl tält duga att vintertälta med.
Det är ju väldigt billigt, så man undrar ju om det är ett bra tält.

Det är jag och min son som söker ett billigt tält för att ta med på fjällvandringen sommar/höst.

Men vi är även sugna på att prova att vintertälta lite i vinter.
Bara en bit ifrån huset, för att se hur det funkar.




http://sv.fieldandtrek.com/wild-country-trisar-2-xl-tent-783269

Till sommarvandringen så funkar det mesta, (vet att jag kommer att få mothugg här). Själv har jag kört allt i från duschdraperi till tarptent till Hilleberg och senast en tarp i fjället. Tältet du länkar till borde funka så länge som det inte blåser upp för hårt men då får ni bara ta ner tältet och vandra någonstans där ni kan sätta upp tältet i lä.

För vintertur så behövs det bättre grejer för fjällen men tältar ni runt knuten så kan man också köra det mesta. Mitt problem med vissa sommartält för vintertältning är att ventilationen ofta kommer i från glipan under yttertältsduken vilket kan vara svårt minst sagt när snön yr.

Ska ni bara känna på vintertältning så köp inte på er något dyrt som inte kommer att användas.
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ett mycket trevligt tält om man inte vill lägga enormt mycket pengar. Enkelt att få upp, bra ventilationer och bra absid. Lite bökigt att få in 2st uppblåsbara standardunderlag då tältet smalnar av vid benen vilket också betyder att man ligger nära varandra så man får tänka efter vem man ska åka med.

Jag vill säga att det är ett 3-säsongstält om jag jämför det med mitt Akto och Nammatj men det är nog upp till var och en att lägga vikt vid.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips