Bildspel tråkigt eller kul!??

Då jag är den enda som plågar min omgivning på utsidan med bildspel är det kul att titta på eller blir det träligt??
lite lätt ensidigt kanske
 
Mkt fina bilder

tycker jag.

Möjligen skulle mera högupplösta bilder inlagda på t ex Picasa eller Flickr vara mera njutbara.

Thure
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

avslut210607

Avslutat
Allt annat än tråkigt, dina bildspel på youtube är grymma!

Bildspel med klätterrelaterat innehåll är överlag mycket trevliga, tycker jag. Särskilt live. Var på ett som Fjällklubben anordnade i Östersund. Det var en kille som hade gett sig på att klättra sex toppar över 6000m i sydamerika på 6 månader eller nåt sånt där. Han och hans kompisar bailade på de flesta och misslyckades med det mesta kändes det som men det gjorde ingenting. Han var en så bra berättare och bilderna var så fina och roliga om vartannat så bildspelet var kanon ändå. Minns särskilt ett videoklipp där en av killarna tar fram sitt liggunderlag och ska lägga in det i tältet men så vips, flög det till Chile istället, blåste typ 100m/s.. Snopen min, oslagbart!

Något att lägga på minnet, även misslyckade bestigningar kan ge härliga bildspel! Särskilt om man har lite humor och självdistans. Ser många gånger hellre ett sånt där man inte når toppen än nån självuppblåst egotripp med Wagner i bakgrunden där man toppar ut..
 
Kul att ni gillar det!
Risken med en passion är ju att man blir lite fanatisk näst intill religiös och gärna prackar på folk sina tankar så en reality check kan vara bra ibland!

Men jag fortsätter fanatiskt då och lever på lite gamla meriter då och lägger ut ett som handlar lite mer om platser personer och känslor och inte så mycket rena klätterbilder, klättra är kul och jobbigt! =)

http://www.youtube.com/watch?v=_Qc4xDMgLCg&feature=plcp
 

avslut210607

Avslutat
Suveränt!! Tack för det, ett stort leende framkallades. Tokinspirerande!

De där oldschool brallorna, röda med svarta knälappar, är ju skitcoola! Är det goretex bibsen till de röda north face jackorna som ni hade?
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Jag själv gillar inte bildspel. Jag föredrar att bläddra bland lite högre upplösta bilder i någon form av album i min egen takt, inte takten som skaparen av ett bildspel har bestämt. Jag brukar klicka på bildspel ibland men tror aldrig att jag har sett mer än 20 sekunder in i någon innan jag stängt ned.

När det gäller bildspel så tycks människan ha någon slags behov av rörlighet ändå, och man väljer nästan altid att "zooma" in, ut eller flytta runt bilderna för att få denna rörlighet... Själv stör jag mig på det.

Men alla är olika... Vad jag har sett så brukar dina bildspel vara uppskattade av en hel del. Det är anledning nog att fortsätta tycker jag.
 
Jag själv gillar inte bildspel. Jag föredrar att bläddra bland lite högre upplösta bilder i någon form av album i min egen takt, inte takten som skaparen av ett bildspel har bestämt. Jag brukar klicka på bildspel ibland men tror aldrig att jag har sett mer än 20 sekunder in i någon innan jag stängt ned.

När det gäller bildspel så tycks människan ha någon slags behov av rörlighet ändå, och man väljer nästan altid att "zooma" in, ut eller flytta runt bilderna för att få denna rörlighet... Själv stör jag mig på det

Point taken! =)
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.