Bilder i inläggen

Varför lyckas jag inte infoga bilder i mina inlägg? Jag har läst följande bland vanliga frågor:

"Vad är Forumkoder?
I forumen på utsidan.se kan du använda särskilda koder för att formatera texten eller lägga in bilder i dina inlägg, dessa har vi lagt in för att man inte ska behöva använd html-koder i forumen. Forumkoderna skriver man innanför hakparenteser och alla koder har en startkod och en slutkod. De som finns just nu är dessa:

[ img ]url till bilden du vill ska visas här[ /img ]"

Men vad är url? Är det en internetadress, typ http://www....., eller är det platsen där bilden finns på min dator, typ C:/kalle/bilder/bild.jpeg. Skall bilderna vara i något speciellt format? Bitmapp, jpeg eller något annat?

Jag känner mig som en idiot som inte fixar en så här enkel sak.

Kalle
 

clindh

Forumvärd
Som forumet fungerar idag måste bilden ligga på en annan dators webbserver, tex din hemsida om du har sådan. Man kan alltså inte ladda upp bilder till Utsidan (annat än i Medlemsalbum).
 
URL är "universal resource locator", och jag antar att det i detta fallet är en HTTP-adress. Så bilden måste ligga publicerad.

Ett knep om man har bilden på sin dator (och inte har tillgång till en egen webbserver att leka med) är att ladda upp den i sitt "fotoalbum" på Utsidan och sedan högerklicka och välja "egenskaper" för att se vilken URL den fått på Utsidan.
 
Högerklicka på bilden du vill ha i inlägget, välj Egenskaper. Kopiera adressen och klistra in i ditt inlägg t ex (img)http://www.utsidan.se/annonser/phpadsnew/1_multipart_xf8ff_3_bestard02_120x100_2.gif(/img) Byt ut parenteserna så blir det:

1_multipart_xf8ff_3_bestard02_120x100_2.gif


/Håkan
 
Klicka på "Svara med citat" på Håkans inlägg så ser du hur han skrivit, med hakar och allt.

Kruxet kommer ju när du har bilden på din egen dator. Då får du t.ex. lägga den i fotoalbumet på utsidan som nämnts tidigare.

/BAX
 
Ok, jag hajar

Jag testade att lägga upp en bild i testforumet, och se! Det fungerade, tack. Nästa fråga dock, varför lyckas jag inte lägga upp bilder i mitt album? Jag ville lägga in en ny bild som jag har på min hårddisk, men när jag sparar den i albumet syns inte själva bilden utan bara bildtexten. Kan bilden vara för stor? Alltså för många byte? Hur gör jag isåfall för att dra ner byten i bilden?

Frågvise Kalle
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Den här frågan dyker upp lite då och då, jag har själv ställt den en gång.
Kan inte Christer skriva en instruktion och lägga upp nånstans, eller finns det redan en?

/BAX
 

talthoff

Forumvärd
Fredrik S; sa:
Hur lägger man in bilder från hårddisken?

Läs Christer inlägg i denna tråd.

"Som forumet fungerar idag måste bilden ligga på en annan dators webbserver, tex din hemsida om du har sådan. Man kan alltså inte ladda upp bilder till Utsidan (annat än i Medlemsalbum)."


-Thomas
 
Man kan skaffa ett konto gratis pa en fotosida som http://www.mypix.se och ladda upp bilder dit fran sin dator. Sen kollar man bildens adress dar (hogerklicka->properties), och lankar i inlagget med (img)http://www etc som beskrivits ovan. man ser pa "visa" innan man skickar inlagget om man gjort ratt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips