Bilder från Hellismannaleid och Laugavegur (Island)

Slängde upp en bloggpost med en massa bilder från sommarens tur på Island. Det var helt makalöst, och jag har typ låtit bilderna tala för sig själva denna gång. Håll till godo :)
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Underbart fint. Gick själv delvis samma sträcka i somras och kände igen mig på flera av bilderna!

Vad tyckte ni om laugevegur?
 
Mycket fina bilder!

Skulle du säga att vandringen bjöd på några mer tekniska utmaningar?
Jag antar av din beskrivning att långa sträckor var oledade - var det enkelt att navigera ändå?

Blir själv mycket inspirerad, skulle gärna göra något liknande i dom trakterna.
 
@lorenzr: Kul att bilderna uppskattas. Vi vandrare sista två veckorna i augusti/första veckan i september. Rätt sent på säsongen, och det märktes ibland på temperaturen som sjönk mot nollan ett par nätter. Men överlag var det rätt milda dagar.

@dgustaf: Nej, det var aldrig avancerat. I vissa asköknar sjönk man ned lite i gruset, vilket gjorde vandringen lite tyngre, men det var var överlag mycket skonsam vandring utan svårigheter. Upplevde det som betydligt snällare underlag än exempelvis svenska fjällen. Inte alls stenigt, utan mestadels packat grus som var lätt att gå på. Vi gick heller aldrig oledat, och det var alltid bra uppmärkt. Vi hade i princip kunnat lämna kartan hemma.

@skral: Laugavegur var en upplevelse, vi tyckte att det var väldigt speciellt. De högre partierna, där bergen hade väldigt mycket färg, var ju väldigt vackra. När vi stigit ned från 1 000-metersnivån mot de lite grönare lägre liggande områdena (vi gick alltså söderut) tog vi av från leden och tog en extradag i en av dalarna. Det var härligt, det var dessutom bara vi där. Av alla turister, de flesta fransmän och amerikaner, bodde nog nästan alla vid stugplatserna. Vi gjorde som vi brukar göra i Sverige och hittade egna smultronställen där vi slog upp tältet, vilket kändes som ett mycket trevligare alternativ.

Men sammantaget hade vi nog trots Laugavegur storslagenhet våra bästa dagar på Hellismannaleid, där vi gick nästan själva. Landskapet där var också väldigt trevligt att gå i. Det bjöd på lite andra upplevelser än Laugavegur, och vi blev väldigt charmade av landskapet (som överlag var lite grönare, med riktigt häftiga askökenlandskap, men också mycket gröna berg med vackra sjöar).
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.