Bergsmarathon?

Hejsan everyhopa,
Är väldigt sugen på att springa några sk. mountain marathons / bergsmaror till sommaren. Tar tacksamt emot tips på lämpliga utmaningar. Sverige, Norden eller Europa; allt av intresse. Har "Googlat" men inte hittat så mycket info.

Det är alltså inte multisport jag letar utan "rena" löptävlingar i bergsterräng med "enmannalag".
Tycker mig ha hört att det finns en inofficiell världscup i bergslöpning(?)

Länkar till tävlingar mottages tacksamt!

Ha det gott
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Åre mountain marathon i september tror jag att den går. Kolla in nya nr av Runers World, där hittar du en tävlingskalender med både bregs- och multisportlopp!

//Micke
 
Fjällräven Maraton FEM - Björkliden

Kiruna:
1. Björkliden Augusti nånstans F.E.M barmark + övernattn

2. Låktastörten skidor vårvintern Påsk.
 
Spartathlon

Det finaste och kanske mest välrenommerade loppet är Spartathlon i de grekiska bergen. Loppet är ganska långt och en som har vunnit det flera gånger är min roddvän Rune Larsson (som precis kommit hem från att ha sprungit över USAs kontinent).

När Rune och jag satt ute på oceanen brukade vi prata om denna typ av lopp och jag minns att Rune har vunnit loppet då han åt en gräddtårta som uppladdning. Vidare har han berättat om att en funktionär vid en vättskekontroll fiuck försas till sjukhus på grund av vättskebrist (medan löparna sprang i samma värme).

PÅ Runes hemsida (www.loparlarsson.se) kan man läsa om fler lopp. Det finns även en del om detta på Atlantroddshemsidan (http://team.uppsala.com).
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips