Berghaus ryggsäck

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Jag är också sugen på en Atlas. Hittade några gamla trådar som sade att man kunde beställa betydligt billigare från Tyskland eller England. Någon som kan rekommendera en bra butik/sajt?
 
Är du sugen på en Atlas ska du nog inte söka för länge.
Berghaus har den inte längre i sitt sortiment men den kan ju självklart finnas kvar hos återförsäljare.
Själv köpte jag min Atlas från CMM. Bra pris och snabb leverans enda fram till min dörr. Det är dock tveksamt om CMM har den kvar, jag hittar den inte på deras hemsida.
Försök att köpa där du kan prova om du inte är säker på storleken. Köper du på nätet och märker att storleken är fel kan det bli svårt att byta eftersom det är en utgående modell.
/ Bertil
 
Militaryshop i Stockholm har en billigare kopia på säcken. Tror den heter Mountain Patrol, kan vara värt att titta på!
 
Det finns en recension av Mountain Patrol här
http://www.utsidan.se/recensioner/visaobj.asp?ID=1740


Mycket Vulcan och i viss mån Atlas finns som begagnat och överskott från Holland bla på Ebay.

Googlar man hittar man även Holländska överskottsbutiker, hur det är med deras villighet att skicka grejerna till Sverige kan vara lite si och så.

Jag hittade denna butik http://www.sietsma-armygoods.nl när jag letade efter en Bergahus Crusader (Vulcans föregångare).
http://www.outdoors-magazine.com/s_get_image.php?image=neil/DCP00870.JPG

Hittade länken :) http://www.sietsma-armygoods.nl/product_info.htm
Där står att en komplett Crusader går på € 75, runt 700 kr, hur ny den är står dock inte.

De kan nog få tag på Vulcans oxå men de är inte så pigga på att bara skicka en ryggsäck åt gången.

[Ändrat av joask202 2006-02-16 kl 19:42]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips