Bergans Kompakt 3/HB Nallo

Går och funderar över införskaffande av tält och hittade då Bergans Kompakt 3, någon som har det och vet hur det är? Vad, eller hur stor, är skillnaden mot märkestälten? T.ex Nallo 2?

/Emma
 
Ventilationen!

Hej Emma!

Kan inget säga om Bergans men vet att Hilleberg har haft problem med Nallo tälten med avseende på ventilationen.
De har varit tvungen att göra en modifiering för att få till korsdraget,ingen bra lösning för vinter tältning,men ska du göra sånt så har Hilleberg bättre modeller.
Har själv en Namatj 3GT,mycke nöjd med denna!

Mvh/Janne
 
Jag har ett Bergans Compakt 3, och är väldigt nöjd med det. Bergans är inte direkt något budgetmärke, säljer mkt tält i Norge. I Sverige är de nog mest kända för sina ryggsäckar.
Väldigt lätt att sätta upp, stor absid. "nordisk uppsättninng" dvs först yttertält sedan inner. Man kan med fördel låta innertältet sitta kvar i yttertältet. Färgkodat pinnsystem, enkel efterspänning = spänd tältduk. Grön ytterduk, gult innertält. Alla spännstroppar, stormlinor är oranga. Allt känns rejält och gediget. Lite lågt, jag är 174 och upplever inga som helst problem, men är man 195, kan det nog upplevas som störande. Är iof inget stort vindfång på fjället istället. Tar man med sig allt ut i skogen, väger det in på ca 3,4kg. inte 2,95kg som ibland anges.

Kan tyvärr inte jämföra det Nallo, då jag saknar erfarenhet av det. Den mest uppenbara skillnaden är väl vikten, och priset.

/Tommy



[Ändrat av Tommy125 2005-03-21 kl 10:49]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips