Bergans Arctic Extreme 4220

Hej,
Är det någon som har erfarenheter av Bergans syntetsäck Arctic Extreme?
Den togs ur sortimentet för tre år sedan och jag har fått tag på en oanvänd. Den väger ca 2400 g, är normallång och fylld med Polarguard 3d.

Jag funderar på dess kapacitet på vinterfjället i tält. Det finns inga temperaturangivelser i säcken, men hoppas på att någon här på utsidan kan berätta om sina upplevelser av sovsäcken.
Vilka temperaturer fungerar den i?

Tacksam för svar och initierade resonemang!

mvh
Hannes
 
Tack för era snabba svar.
Japp, jag har gjort som föreslagits och fick svar från Bergans. -18 enligt gamla mätningsmetoder och överfört till dagens standard -10 grader i komfort. Men här är jag mer ute efter folks erfarenheter av säcken, för att få en nyanserad bild av hur den funkar i praktiken.

Det är alltid intressant att få lite olika infallsvinklar och inte bara stirra sig blind på siffror.
 
Säcken fungerar i alla temperaturer.... beror lite på vem man är, vissa fryser lättare än andra etc, det är så individuellt. Bästa är att du testar lite själv t.ex på din balkong (om du inte har någon) eller nära hemmet så det är enkelt att ta sig hem igen om dina fossingar börjar bli till isglass...
 
Visst är det bra att testa prylar innan man använder dem i skarpt läge, det gör jag i vanliga fall. Men denna säck kanske jag ska skicka tillbaka till butiken, eftersom de uppgifter de gav inte stämmer. Så jag kan tyvärr inte testa den med mindre att jag bestämmer mig för att ha den.

Och jag håller med dig om att det är så individuellt hur man fryser och det beror på en rad andra saker som t.ex. om man är torr, varm och mätt.

Du skriver att den funkar i alla temperaturer. Kan du berätta lite om vilka förhållanden du har använt den under?

mvh
Hannes
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips