Bergans Arctic Extreme 4220

Hej,
Är det någon som har erfarenheter av Bergans syntetsäck Arctic Extreme?
Den togs ur sortimentet för tre år sedan och jag har fått tag på en oanvänd. Den väger ca 2400 g, är normallång och fylld med Polarguard 3d.

Jag funderar på dess kapacitet på vinterfjället i tält. Det finns inga temperaturangivelser i säcken, men hoppas på att någon här på utsidan kan berätta om sina upplevelser av sovsäcken.
Vilka temperaturer fungerar den i?

Tacksam för svar och initierade resonemang!

mvh
Hannes
 
Tack för era snabba svar.
Japp, jag har gjort som föreslagits och fick svar från Bergans. -18 enligt gamla mätningsmetoder och överfört till dagens standard -10 grader i komfort. Men här är jag mer ute efter folks erfarenheter av säcken, för att få en nyanserad bild av hur den funkar i praktiken.

Det är alltid intressant att få lite olika infallsvinklar och inte bara stirra sig blind på siffror.
 

29351

Avstängd
Säcken fungerar i alla temperaturer.... beror lite på vem man är, vissa fryser lättare än andra etc, det är så individuellt. Bästa är att du testar lite själv t.ex på din balkong (om du inte har någon) eller nära hemmet så det är enkelt att ta sig hem igen om dina fossingar börjar bli till isglass...
 
Visst är det bra att testa prylar innan man använder dem i skarpt läge, det gör jag i vanliga fall. Men denna säck kanske jag ska skicka tillbaka till butiken, eftersom de uppgifter de gav inte stämmer. Så jag kan tyvärr inte testa den med mindre att jag bestämmer mig för att ha den.

Och jag håller med dig om att det är så individuellt hur man fryser och det beror på en rad andra saker som t.ex. om man är torr, varm och mätt.

Du skriver att den funkar i alla temperaturer. Kan du berätta lite om vilka förhållanden du har använt den under?

mvh
Hannes
 

Aktuellt

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 8 kommentarer

Svenskt Friluftsliv mobiliserar inför valet – och poddar hos Utsidan!

Friluftslivet är Sveriges tredje största folkrörelse men glöms bort i den politiska debatten. Det vill organisationen Svenskt Friluftsliv ändra på.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips