Behöver tips om vandring i maj

Jag är lyckligt lottad, jag har nämligen semester i början av maj!

Jag ska ta mig upp till fjällen o undrar om det är någon som har något att rekomendera? Har gått kring Sylarna, Rogen, Kebnekaise, Padjelanta. Jag tänkte ta mig fram till fots, med hund i sällskap. Sover gör vi i tält.

Tar tacksamt emot alla slags förslag, bara de är snöfria ; )

Mvh
Åsa Ohlsson
 
Dalarna?

Jag tror att det blir svårt att få det snöfritt i Maj. Du kan ju alltid testa Dalarna. Själv var jag i Jämtlandsfjällen för ett par år sedan och på vissa ställen hade skidor med stighudar gjort vandringen mycket trevligare. Sen tror jag inte att det finns några öppna fjällstationer i Maj.
/Mattias
 
Norr eller söder - ingen betydelse

Hej!

Det är väl inte så enkelt som att norr eller söder betyder snö eller snöfritt.

Det är höjd över havet som inverkar mest.

Jag har svårt att tänka mig snöfria fjällområden i början av maj. Om nu inte växthuseffekten slår till väldigt hårt i april.

Snötillgången under vintern varirerar förstås, så det får man ta med i beräkningen. Visst - jag har gått i abiskoområdet rätt tidigt på säsongen (juni) och trots att detta är bland de nederbördsfattigaste i landet, träffade vi på snö i rätt stora mängder, även i dalgångarna.

Jag har också gått Kungsleden Kebne - Kaitum - Vakkotavare strax efter midsommar, helt utan snö t.o.m. på höjdsträckningarna.

Men början av maj - nja.....

Snöskor kanske :)

Mvh Bert
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Fast jag är tacksam att han tog sin tid för att ge mig tips i alla fall...din kommentar gav knappast något tips, vilket var det jag efterfrågade!
 
liten_puh; sa:
Fast jag är tacksam att han tog sin tid för att ge mig tips i alla fall...din kommentar gav knappast något tips, vilket var det jag efterfrågade!

Ursäckta mig
Jag gav inget tips för att jag inte hade något.

Men man får väl se saker med blinken i ögat eller med lite humor.
MVH
Kim
 
Hmmm

Men självklart kan jag rekomendera Sörmlandsleden en otrligt bra led får jag säga, funderar själv på att gå hela 63 milen på raken.
Fjällen är jag inte så hemma på ännu.
MVH
kim
 
Ringde upp o kollade med personalen på Grövelsjönsfjällstation. Hon berättade att det var ganska lite snö för årstiden. Jag tror på att det skulle fungera med snöskor i maj. Därför dyker nästa fråga upp...vilken typ av snösko rekomenderas? Den behöver inte vara avancerad eller anpassad till klättring.
 
vasaloppsleden?

Har läst om att vasaloppsleden ska vara ganska trevlig. Ligger ganska nära fjällen och man kommer tillbaka till mora om man nu har bokat tåg därifrån..
Tror det finns några rader skrivna i "vandra i sverige"

God tur
/Jakob
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips