Behöver ett lättare tält

Förslag önskas på ett lätt tält som rymmer 2 vuxna och en "hyggligt" stor hund (en Flatte)

--------------------------------------------------------------------------------
Jag fick riktigt bra hjälp senast när jag inskaffade nya ryggsäckar, den här gången gäller det ett tält.

Jag och min sambo ska ut och gå bl.a. en vecka i Lapplands fjällen till sommaren med vår hund och vi behöver ett lättare tält än det vi har.

Idag har vi ett Hilleberg Nallo 3 GT, de är jäkligt bra rymligt och lätt att satta upp osv, men...
- det är väl stort
- det är väl tungt,
- vår packningsvikt med ett nytt tält har målet att landa på ca 9,5-10 kg vardera (hunden bär inget - och han bor inne i tältet - "i brist på plats är det nog jag som får bo i absiden")

Önskemål :
Ett vettig tält så lätt som det går men fortfarande inner och ytter "duk" - gärna så lätt som det bara är möjligt. - det jag kollat på är - Vaude;s - Power Lizard SUL 2-3P,

Det verkar vara ett tält som storleksmässigt funkar och vikten är skaplig (ca 1400 gr)
trots allt halva vikten av det vi har idag (ok är det hälften så tungt förstår jag att någonstans måste vikten tas så det mesta torde vara minimerat).

Är det någon som har detta tält och gillar det eller har ett annat förslag på ett lätt tält.

Priset ligger långt ner på priolistan.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Jag går vidare på min gamla tråd och undrar om någon har något att säga om detta tält.
Helsport Rondane SuperLight 3 Camp. Det verkar vara ganska nytt så det finns inte mycket att läsa.

http://www.helsport.no/en/product/TENTS/PRO/Rondane_Superlight_3_Camp

-hygglig vikt 1,65 kg + 0,1 kg
-absid
- möjligt aningen låg höjd med den bör funka
-rätt långt invändig ligglängd

(Möjligen lite tyngre än jag tänkt mig men det verkar ha sina fördelar)
 
Jag går vidare på min gamla tråd och undrar om någon har något att säga om detta tält.
Helsport Rondane SuperLight 3 Camp. Det verkar vara ganska nytt så det finns inte mycket att läsa.

http://www.helsport.no/en/product/TENTS/PRO/Rondane_Superlight_3_Camp

-hygglig vikt 1,65 kg + 0,1 kg
-absid
- möjligt aningen låg höjd med den bör funka
-rätt långt invändig ligglängd

(Möjligen lite tyngre än jag tänkt mig men det verkar ha sina fördelar)

Helsport Superlight har diskuterats förut, och visst innebär ett så lätt tält begränsningar när vädret visar sin sämre sida:
http://www.utsidan.se/forum/showthread.php?t=74234

Själv tycker jag att ni redan äger ett av de bästa tälten ni kan skaffa, varför det kan vara lättare att banta vikten på andra saker istället utan att tumma på säkerheten;)
 
Jag har ett Rondane 3, ca 2.5 kg, som jag i stort sett är nöjd med. En nackdel är att man inte kan stänga till ventilationen, kan bli ruggigt. Superlightmodellen verkar även ha lite snålt tilltagna ventilöppningar för dom gånger (dvs för det mesta) som man vill ha ventilation. Även lite lågt i tak.

Men 1.7 kg för ett 2.5 pers tält med förlängd absid, det är onekligen imponerande.
 
Nu vet jag inte hur långa ni är men det där helsporttältet ser väldigt lågt ut?

Ett hilleberg Anjan 3 kommer ner i samma vikt om man ersätter originalpinnarna (som är skräp) med någon prisvärd titan eller kolfibervariant från usa. Visserligen har helsporttältet en rätt schysst absid och yttertältet går hela vägen ner till marken, men jag hade valt Anjans fina sitthöjd trots allt. 15cm mer är ingen petitess.
 
[
Helsport Superlight har diskuterats förut, och visst innebär ett så lätt tält begränsningar när vädret visar sin sämre sida:
http://www.utsidan.se/forum/showthread.php?t=74234

Själv tycker jag att ni redan äger ett av de bästa tälten ni kan skaffa, varför det kan vara lättare att banta vikten på andra saker istället utan att tumma på säkerheten;)

Vi var ute och knallade bl.a. ca 12 mil i fjällen en vecka förra året och packningen var ”inte så tung” den vägde ca 14 kg – men – två saker kunde ha ökat nöjet med massor – lägre vikt och betydligt smidigare kängor än Meindl Island.
Så, till i år har vi minimerat allt så pass att det "onödiga extra" som finns kvar är prylar som ger komfort. Det som inte vi klassat som komfortpryl i vår packlista är utsatt. Målet är 9,5-10 kg och lättare är bonus (fn ligger vi på 6 kg pp exkl mat + hundens (ca 1 kg pp)) så målet är klart nåbart.
Tältet t.ex. vi ska inte bo i det bara sova, och Hillbergs tältet vi har är bra, men det kan man "bo i” och säkert användbart till andra strapatser. Att hitta ett tält under 1,5 kg var målet och Helsporttältet ligger bra nära med tanke på att mervärdet är en "hygglig" absid (stort +tecken).
Att tältet är lite lägre och något smalare känns aningen naturligt om tältet ska hålla mot vind.
Jfr mot vårt Hillbergstält är gavelytan ca 25% mindre och den kraft som vinden trycker på med blir då bra mycket mindre då ”momentpunkten dessutom hamnar lägre. Approximerat bör tältdukens ”styrka” mellan de båda tälten bli ungefär lika (den ena tältet större kraft (vindyta) – kraftigare väv, den andra mindre kraft – tunnare väv) i viss busk vegetation kan t.o.m. ”det vekare tältet vara starkare” mot vind just för att det är lägre.

En nackdel är att man inte kan stänga till ventilationen, kan bli ruggigt. Superlightmodellen verkar även ha lite snålt tilltagna ventilöppningar för dom gånger (dvs för det mesta) som man vill ha ventilation. Även lite lågt i tak.
.
Ventilationen är en klart vettig synpunkt, hunden känns som en hygglig ”fuktkälla” och kondens är inge roligt, det måste kollas. Höjden får man nog tyvärr leva med, för någonstans måste nog vikt tas.
Ett Hilleberg Anjan 3 kommer ner i samma vikt om man ersätter originalpinnarna (som är skräp) med någon prisvärd titan eller kolfibervariant från usa. Visserligen har helsporttältet en rätt schysst absid och yttertältet går hela vägen ner till marken, men jag hade valt Anjans fina sitthöjd trots allt. 15cm mer är ingen petitess.

Tyvärr Anjan går bort, min känsla säger att tältduken bör gå ner till marken i fjällterräng.

Hur är det med Hellsport har de en massa tillägg på den angivna vikten eller är den som jag tidigare skrivit (deras uppgifter)
 
Big Agnes

Big Agnes Copper Spur UL4 2,4 kg
lätt och ljust 4 personers tält!
 

Bilagor

  • image.jpg
    image.jpg
    36 KB · Visningar: 617

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips