Batteri till Pannlampa

Hej.

Jag behöver ett bra batteri till STREAMLIGHT headlamp( Försvarets) Det är 3 st AAA batteri som behövs i den.

Lämna gärna tips av egen erfarenhet om vart man kan köpa såna bra batterier som håller länge och funkar bra.
Gärna sådana som är uppladdningarna med ett laddsätt.

Tacksam försvar

Med vänlig hälsning,

Wahid
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Kanske självklart men ju högra siffra på mAh (milliAmpereTimmar) desto högre kapacitet.

Jag antar att detta är en diodlampa men är det en traditionell glödlampa ska man komma ihåg att laddningsbara batterier dör väldigt tvärt (kurvna ser ut som ett uppånervänt U) medan t ex alkaliska "fadar ut" för glödlampor - kurvan ser mer ut som en rätvinklig triangel. Men är det som sagt en diodlampa så är detta problem mindre.

Men som Joel säger - vill du ha kraftfulla och köldtåliga batterier som dock tyvärr inte går att ladda så är lithium-batterier ofta ett bra val.

Har flera uppsättningar GP och någon uppsättning Phillips laddbara batterier men kan inte säga att någon är bättre eller sämre - laddar du så är tipset att låte dem ladda till fullt - bryt inte en påbörjad laddning om du kan. Däremot kan du börja ladda även före batteriet är fullt urladdat. Googlar du på minneseffekt finns mer fysikaliska detaljer om detta.

GP finns att köpa lite varstans: Kjell&co, Claes O och liknande men iband även på Ica och motsv.

Lycka till!

/Patrik, som inte tilldelats pannlampa, får nöja mej med den gamla fyrkantiga
 
Tackar

Hej

Tack för alla tipsen. Ska och ta kolla upp det och köpa under nästa vecka.

Med vänlig hälsning,

Wahid
 
Jag kör med batterier från Varta efter att de vunnit något test angående batterier till kamerablixtar. Sen om de är bättre eller sämre än andra har jag ingen personlig erfarenhet av. Tänkte mest tipsa om alternativet.

Mvh / Johannes
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.