Bassängträning i Stockholm?

Har ganska stor paddelvana men har aldrig riktigt kommit till skott och lärt mig mer än de grundläggande räddningsteknikerna, eller att rolla för den delen.
Är det någon som vet om bassängträning hålls i höst i stockholmstrakten, antingen i grupp eller privat? Kajak och bil och våtdräkt och annan lämplig utrustning har jag, det är bara instruktör ( och kanske en bastu) som saknas!
Nu när vattnet börjar bli lite kyligt kan det ju vara bra att kunna ta sig upp igen....
 
mitt planerade roll-tränande utomhus kom av sig i somras när det blev kryckor några månader, skulle också kunna tänka mig att köra en bassäng-kurs i höst eller vinter, kan väl inte skada. så kanon om folk kan tipsa om kommande kurser i stockholmsområdet. har också egen kajak o övrig utrustning.
 
De olika avdelningarna av friluftsfrämjandet kör bassängövningar. Under hösten finns det just nu följande i aktivitetskalendern:

Bassängträning, grundkurs » Kanot - Kajak Tibblebadet, Täby Södra Roslagen » 2007-10-24
Bassängträning för vana paddlare » Kanot - Kajak Tibblebadet, Täby Södra Roslagen » 2007-10-31

Bassängträning » Kanot - Kajak Gångsätrabadet, Lidingö Lidingö » 2007-11-11


Se också: http://www2.frilufts.se/flf/flf.ak_...arkning=kajak&distrikt=1024414076524539679798
 
Strömstararna och BKK i Erikdalsbadet

Gå med i någan av de här klubbarna,,,så har du bassäng träning. billigare och en gång i veckan än att köpa tillfälliga bassäng kurser.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
Samla ihop ett gäng och kom över till åland en helg. Här har vi tokfin bassäng med möjlighet till vågor, vind, regn, storm ljud och mörker...trevlig samvaro på lokala haket kan ordnas kvällsttid! Intresserade får gärna höra av sig!
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.