Balaclava och underkläder material

avslutad210712

Gäst
Skall köpa en balaclava och funderar lite på vilket material som är lämpligt. Den skall framförallt användas för skidåkning på isen hemmavid och i fjällen samt vid hundrastning är det är lite grinigt ute.

Det jag fastnat för är ullfrotte vilken tillverkas i två tjocklekar. För- respektive nackdelar med den tunnare respektive tjockare? Eller eventuellt andra material/fabrikat som är bra?

Funderar också på vad man skall ha närmast kroppen vid skidåkning på fjällen. Att det blir ett ullunderställ är ingen tvekan om men kortkalsongerna funderar jag på. Bomull är inte att tänka på så är det en syntetkalling med vindskydd som gäller eller finns det kortfillingar i ullmaterial och då gärna med ett vindskydd på? Eller handlar det om att sy ett par egna i flecce?
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Både och

avslutad210712; sa:
Funderar också på vad man skall ha närmast kroppen vid skidåkning på fjällen.
...kortkalsongerna funderar jag på. Bomull är inte att tänka på så är det en syntetkalling med vindskydd som gäller eller finns det kortfillingar i ullmaterial och då gärna med ett vindskydd på?

När det gäller syntetunderkläder är Brynje Super-Thermo, http://www.brynje.no , det som fungerar överlägset bäst för mig och jag har provat många olika märken.

De har en tvålagersmodell, Brynje Arctic, som ger dig både syntet och ylle:
shorts.gif

Säljs i Sverige bla av Sportsnet.se:
http://www.sportsnet.se/wsp/sportsnett/webon.cgi?func=show&table=PRODUCT&func_id=BRY1&var_1=BRY1-B-S



[Ändrat av User 2004-12-05 kl 18:19]
 
Ullfrottes balaclavor är ju väldigt sköna och förhållandevis varma, men dom har flera nackdelar.
Den viktigaste är att de inte alls funkar när det blåser, de är ju väldigt porösa, de är ju faktiskt egentligen ett underställsplagg, så dom skall bäras under ett annat skýddande plagg.
Det andra felet är att dom snabbt blir blöta om man har balaclavan upp över munnen, dessutom tappar dom formen och blir väldigt stora om dom blir blöta.
min erfarenhet är alltså att dom funkar bra som första lager under en vindtät balaclava eller neoprenemask.
Men skall du bara köpa en balaclava så är mitt förslag: Outdoor Designs Gorlílla Windstopper Balaclava, den är allsidig, bekväm, varm när det behövs.
 
En bra, varm och mångsidig kombination är Ullfrottés tunna balaklava och en fleecehuva med WB-membran. Annars är Norrönas tjockare yllebalaklava i Shetlandsull varm och skön.

Raskesven
 
??

Var kan man hitta riktigt tjocka fleecebalaclavas? Ni vet sådana som är riktigt varma, så där så kinderna kokar.. Letat lite överallt! Finns mest lättvikt och windstopper?!
 
pt-balaclaver.gif

BALACLAVA
• Polartec Thermal Pro fabric
• 3 panel construction
• Double mesh breathe hole
• Glasses grill
ONE SIZE
COLOURS:BLACK, NAVY


Du kan säkert hitta en fleece-balaclava pâ närmare hâll, men ändâ tipsar jag om Trek Mates, ett litet brittiskt företag (tillverkare) som specialiserat sig pà alla dessa smàgrejer och praktiska tillbehör som hör utelivet till. De använder sig i regel av prime-material sàsom Gore-Tex, Polartec, Primaloft etc.

http://www.trekmates.co.uk

Stockists of Trekmates products and related services.

http://www.outdoorgear.co.uk
http://www.cotswold-outdoor.com
http://www.cave-crag.co.uk
http://www.stewardsons.co.uk
http://www.tauntonleisure.com

Mvh, Mats
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips