Bästa liggunderlaget?

Skriver en ny tråd finns säkert fler redan ang liggunderlag .

kollar med er som har mer erfarenhet än mig ang liggunderlag ;),eftersom det är en djungel med liggunderlag.

vilket är det bästa tresäsongs och som är lätt och blir litet när man packar det och inte prasslar för mycket och inte för hal yta ,inte för smalt,vill inte få känslan att man glider av det när man ligger på det.

Och gärna till bra pris.nu har jag ett gammalt exped syntmat 7, det är dax att byta ut det o det måste ju ha kommit massor av mycket lättare och bättre liggunderlag på marknade!? ;)Så kom med era erfarenheter och tips På liggunderlag.
 
Senast ändrad:
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Är det någon speciell modell du tänker på då??;)

Har både rektangulära och mumie formade synmat och synmat UL och Winterlite. Gillar rektangulära och min Exped chair kit.
Alla är 7cm tjocka. Smaksak med modell men de prasslar inte mycket, är bekväma lätta och bra att fylla/tömma. Slipper mögel innuti mha pumppåse.
 
Finns det det lätta och bra liggunderlag som är lite bredare typ 60 cm och ca 185 som ni kan rekommendera ??
 
Finns det det lätta och bra liggunderlag som är lite bredare typ 60 cm och ca 185 som ni kan rekommendera ??

Exped Synmat 7 MW, kanske inte det allra lättaste men troligen lite mer pålitligt och bekvämt. Jag själv är över 190cm, så använder Synmat 7LW, min dotter 7MW. Rekommenderas klart över de smalare varianterna.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.