Bäst säsong i USA?

Jag undrar när det är bäst säsong att klättra i USA, både bouldring och rep. Jag tänker främst på Hueco Tanks och Yosemite samt Joshua Tree. Hur är förhållandena exempelvis i jan, feb och mars?

/Fettot
 
Bild från Yosemite

half-dome_winter_med.jpg
 
Hade kanske tänkt mig lite mer info än så. När börjar till exempel klättersäsongen i Yosemite? När blir det för varmt i Hueco?
 
Tack för hjälpen, hade ingen aning om att man kunde finna info om detta på nätet! Jag hade kanske tänkt mig att någon som varit på dessa ställen kunde ge mig tips på när det är bäst att klättra på dessa ställen. "Climbingseason spring and fall" säger i alla fall inte mig så mkt om när det är BÄST att vara där. Men tack ändå för hjälpen, risken fanns ju att jag inte hade hört talas om google.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Fettot; sa:
Jag undrar när det är bäst säsong att klättra i USA, både bouldring och rep. Jag tänker främst på Hueco Tanks och Yosemite samt Joshua Tree. Hur är förhållandena exempelvis i jan, feb och mars?

/Fettot

Om det gäller jan-mars, så röstar jag på mars i Joshua Tree. Yosemite är för snöigt och vad jag har hört så har det varit ganska restriktivt med klättringen i Hueco de senaste åren. Ett alt. till jan-mars klättring kan vara Red Rocks utanför Las Vegas. Populära resmål för amerikanska klättrare denna tid på året är El Potrero Chico i Mexico och Thailand, vilket tyder på att jan-mars inte är nån höjdare nånstans i USA (om du inte letar efter isklättring eller alpina turer med snö).
 
Jag var nästan en månad i Joshua Tree i januari i år. Det var lite för kallt, satsa på februari/mars istället. Fint ställe!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips