Avgifter i fjällen?

Vart tog Benny vägen?

A.S.; sa:
...
Hur kommer det sig att Benny inte deltar i den här kära debbaten som han startat? Jag skulle vilja att du utvecklar din åsikt.
Tror inte Benny gillar att diskutera han verkar vilja provocera.
Men jag kan ha fel.
: )
Ola
 
chralm; sa:
GustavOh; sa:
Håkan K; sa:
GustavOh; sa:
"33-åringen" (http://www.utsidan.se/motesplats/visa.htm?ID=20880)
Hoppsan!

/Håkan

Ja du har ju själv erkänt i en annan tråd.
;-)

Bara att bura in honom. Sen skall det nog vara ett friluftsförbud i 5 år också.
Men kan man inte hävda tillfällig sinnesförvirring och komma undan med fotboja som larmar så fort man passerar stadsgränsen?

/Håkan
 
FJS90/91; sa:
det kan vara likasåbra det för Håkan har åkt på livstids ålaförbud av sin fru...
Ål hör inte ihop med friluftsliv (bortsett från ålning medelst hasning, men efter så många år så lär det vara preskriberat för min del).

/Håkan
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Sen måste alla gå i standardhastighet så det inte sker några olyckor på lederna. De vältränade, och de med UL-packning som kan gå fortare, får naturligtvis betala extra för det.

/Henrik

Va?! En UL-vandrare ger ju mycket mindre markslitage än tjockisar med blytunga säckar! Och de lämnar mindre sopor vid parkeringen efteråt, för de har inte med sig godispåsar, folköl och chips upp på berget. Och om de klara av sin tur fortare än andra minskas dessutom vandrartätheten så att fler tullbetalande får plats... :p
 
Bilden pà 33-âringen

Vi har bilden pà den erkänt fulle mannen

"Jag ângrar inget"

3cff1a277b059_pw.jpg

Var full under hike


[Ändrat av malindo 2003-07-15 kl 14:49]
 
jarlmoden; sa:
Va?! En UL-vandrare ger ju mycket mindre markslitage än tjockisar med blytunga säckar! Och de lämnar mindre sopor vid parkeringen efteråt,

Spelar ingen roll. Det är orättvist mot "vanliga vandrare" att man genom att köpa lätta prylar, eller på annat sätt lättar sin packning och får en bekvämare vandring. ;-)


för de har inte med sig godispåsar, folköl och chips upp på berget. Och om de klara av sin tur fortare än andra minskas dessutom vandrartätheten så att fler tullbetalande får plats... :p

Givetvis kommer öl, chips och annat gott att konfiskeras vid tullstationerna. Seriös fjällvandring ska inte vara bekvämt eller roligt.

/Henrik
 
Re: Bilden pà 33-âringen

malindo; sa:
Vi har bilden pà den erkänt fulle mannen

"Jag ângrar inget"

Skämmas borde han.
Alla har vi väl de avslöjande bilderna från "kalla fakta" brännande på näthinnan?

Ni vet, det avsnittet där en reporter under kontrollerade former fick ta en slurk whisky ur en plastkåsa, för att sedan utsättas för fjällsäkerhetsrådets vandringssimulator.
I en verklig situation hade han haft mycket svårt att väja för faror i form av plötsligt uppdykande bergväggar och agressiva lämlar.

Det säger sig ju självt att faran är större med s.k. "ultralätta" som genom sin avsevärt högre vandringshastighet redan tänjer på gränserna för vad som kan anses som säker vandring.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips