Avauktorisera Garmin

Jag köpte en ny Garmin 60CSx med minneskort för att kunna ladda in alla mina kartor, och slippa ladda om varje gång man ska ut på tur. Jag upptäckte då att jag måste köpa om hela mitt kartbibliotek, eftersom jag redan laddat 2 st äldre modeller av Garmin. Jättedumt, det verkar som om Garmin inte vill sälja nya modeller till de som har en gammal. Jämför med Ipod, om man köper den senaste mp3-spelaren skulle man vara tvungen att köpa om alla sina CD-skivor, helknasigt.
Det borde vara en smal sak att kunna avauktorisera en gammal garmin, precis som man gör i Itunes om man köper en ny dator.
Hur får man Garmin att fatta detta?
Mvh
Jon Bergström
 
Håller fullständigt med! Inte konstigt att det finns personer som försöker cracka mjukvaror/reg.nycklar m.m då det är såå komplicerat o dyrt..

Hmm..
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips